Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Brak prawa jazdy a ubezpieczenie AC

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 31 lipiec 2016, 12:30


Brak prawa jazdy a ubezpieczenie AC

Stracić prawo jazdy wcale nie jest trudno. Decydując się usiąść za kierownicą bez tego dokumentu w kieszeni, narażasz się na poważne konsekwencje. Czy będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia AC w razie stłuczki?

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy nie jest rozsądnym rozwiązaniem, ale nie wszyscy kierowcy myślą o konsekwencjach. Być może zdarzyło ci się, że odebrano ci prawo jazdy np. za przekroczenie prędkości, a ty i tak postanowiłeś dojechać do pracy samochodem. Czy w takiej sytuacji będziesz mógł zlikwidować szkodę, korzystając z ubezpieczenia AC? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste…

Ubezpieczenie OC to podstawa

Za podstawowe ubezpieczenie należy uznać polisę OC. Szukając taniego ubezpieczenia OC, powinieneś być ostrożny. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę, że to właśnie na nią szczególną uwagę zwracają klienci. Obniżając cenę, ubezpieczyciel nie ma wielkich możliwości, aby ograniczyć zakres swojej odpowiedzialności – ten jest bowiem regulowany przez ustawę. Zbyt niska cena może jednak doprowadzić do poważnych problemów z wypłatą należnych odszkodowań – ubezpieczyciel może nie mieć na to pieniędzy.

Choć ubezpieczenie OC chroni przed odpowiedzialnością cywilną, to pamiętaj, że szkodę możesz również zlikwidować z ubezpieczenia AC. Czy będziesz mógł skorzystać z faktu posiadania tej polisy, prowadząc pojazd bez wymaganych dokumentów?

Ubezpieczenie AC a wypadek

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, czy będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia AC, prowadząc bez prawa jazdy, wcale nie jest prosta. Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych w ogólnych warunkach ubezpieczenia zaznacza, że ich odpowiedzialność jest w takich sytuacjach wyłączona. Zdarza się jednak, że pojawia się tajemniczo brzmiący zapis, np. „chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego”. Co on oznacza?

Nie zawsze powstanie szkody w mieniu musi być twoją winą. Załóżmy, że prowadzisz pojazd bez dokumentu potwierdzającego twoje umiejętności i wjeżdżasz w słup drogowy. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno odmówi zlikwidowania szkody, bo do szkody doszło w wyniku twojego działania. Gdy jednak w trakcie jazdy pojazd zostanie uszkodzony np. przez konar drzewa, to masz większe pole do dochodzenia likwidacji szkody. Dlaczego? Bo w takiej sytuacji fakt, że zostało ci odebrane prawo jazdy nie miał większego znaczenia dla powstania szkody. W praktyce każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.