Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Minecraft Cuprum Arena

Ruiny zamku w Bardzie Śląskim

Autor Maciek
Data utworzenia: 19 styczeń 2012, 08:38 Wszystkich komentarzy: 2


Ruiny zamku w Bardzie Śląskim
Bardo Śląskie położone jest 10 km na północ od Kłodzka, przy trasie nr 8 prowadzącej do Wrocławia. Ruina zamku znajduje się w niewielkiej odległości od stacji kolejowej Bardo Śl. Główne, na wzgórzu zwanym Górą Kalwarią. Kiedy już dojedziemy na miejsce najlepiej rozpocząć przygodę w okolicy budynku dworcowego. Tutaj należy poszukać wzrokiem monumentalnego krzyża, stojącego wysoko na urwisku skalnym i skierować się w tamtą stronę. Kilkaset metrów dalej zaczyna się niebieski szlak turystyczny, prowadzący malowniczym wąwozem, gdzie poprowadzono drogę krzyżową z zabytkowymi kapliczkami. Pomiędzy VII a VIII stacją na drzewie wisi drogowskaz z napisem ZAMEK - wówczas trzeba skręcić w lewo pod kątem ok. 150 stopni i przejść jeszcze 100 metrów.

Całe podejście zajmuje nie więcej niż 20-25 minut. Pod wzgórzem znajduje się parking płatny ze stawką 1 zł za 1. godzinę i 2 zł za każdą następną.
Warowny zamek wybudowano na rozległej półce stromego zbocza dominującego nad doliną Nysy Kłodzkiej wzgórza (zwanego dziś Górą Kalwarią), na wysokości ok. 350 metrów n.p.m. Półkę tą oddzielono od stoku głębokim na 3-6 metrów oraz szerokim na 8-10 metrów wykutym w skale rowem. Nieregularny zarys zamku górnego o powierzchni ok. 500 metrów2 zbliżony był do owalu i wynikał z ukształtowania terenu, na którym go zbudowano. Centralne założenie otaczał kamienny mur obwodowy o długości około 10 metrów i średniej grubości 2,2 metra, z ulokowaną w jego południowo-wschodniej partii bramą o szerokości 1,9 metra. We wschodniej części dziedzińca wzniesiono cylindryczną wieżę ostatniej nadziei o średnicy zewnętrznej ponad 10 metrów i grubości murów w przyziemiu wynoszącej ok. 4 metry. Pierwotna wysokość wieży, podobnie jak murów obwodowych, pozostaje nieznana.

Obiekt przetrwał wiele lat, jednak z czasem pozostały z niego tylko ruiny. W efekcie działań konserwatorskich zamek w Bardzie uzyskał zachowaną do dziś formę uczytelnionego obwodu murów obronnych (niepełnego), budynków mieszkalnych z fragmentami sklepień oraz porośniętej trawą wieży w postaci murka do wysokości około 1 metra. Pomimo, że niewiele z niego pozostało, to zachowane fundamenty pozwalają łatwo zorientować się, jak zamek wyglądał przed wiekami, a jego usytuowanie wysoko w górach, w środku lasu i z daleka od uciążliwych skupisk ludzkich sprawia, że zamkowa górka to pełne pozytywnego klimatu, ciche i z reguły odludne miejsce. Idealne np. na przyjemny spacer i znakomitą wyprawę.

Źródło: www.zamkipolskie.com

Komentarze

Ciekawe miejsce i blisko Kłodzka, które na pewno warto zwiedzić.
zgłoś komentarz
Byłam w Bardzie jako dziecko na wycieczce ze szkoły po komunii. Najpierw były Wambierzyce szopka i kościół, a potem droga krzyżowa w Bardzie. Fakt norgek masz rację Kłodzko ciekawsze
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.