Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Północna część Gór Izerskich ukazuje dwa ciekawe cieki wodne

Autor Maciek
Data utworzenia: 10 styczeń 2012, 09:49 Wszystkich komentarzy: 0


Północna część Gór Izerskich ukazuje dwa ciekawe cieki wodne

Štolpichy to dwa ważne cieki wodne w czeskiej części Północnych Gór Izerskich, a zarazem nazwa wodospadów na potokach oraz rezerwatu chroniącego przyrodę w ich okolicy. Wielki (Czarny) Sztolpich (Černý/Velký Štolpich) bierze początek na siodełku pomiędzy górami Na Skalce (963m n.p.m.) i Holubník (1071m n.p.m.). Wartko spływa stromą doliną rozpruwając skały Ořešníka (800m n.p.m.) i Krásnej Máří.

Mały Sztolpich zwany też Białym (Bílý/Malý Štolpich) spływa z zachodnich stoków góry Ptačí vrchy (1013m n.p.m.). Jego dolina, równie głęboka, wcina się w zbocza góry Svinské čelo (781m n.p.m.).

Oba potoki łączą się za Ferdinadovem tworząc Sluopský potok, wpadający w Luhu (pod Smrkiem) do Smědy (Witki).

Na obu potokach są wodospady, lecz bardzo znanym jest ten na Wielkim Sztolpichu - Štolpišský vodopád.

Stromą doliną Czarnego Sztolpichu prowadzi słynna Szosa Sztolpiszska (Štolpišská silnice) z Ferdinadova do Smědavy. Doliną drugiego potoku, Małego Sztolpichu prowadzi, onegdaj uczęszczana, Nowa Droga Pielgrzymkowa (Nová poutní cesta) z Liberca do sanktuarium w Hejnicach.


Pierwotna niemiecka nazwa potoków brzmiała Stollenbach ("Sztolniowy potok"). Pochodziła od sztolni kopalni rudy cyny Piękna Maria (Krásná Máří), eksploatowanej w XVI i XVII wieku, która znajduje się w dolinie potoku Černý Štolpich [štola = sztolnia].

Rezerwat Štolpichy dawniej był samodzielny Narodowy Rezerwat Przyrody. Został włączony w 1990r. do obszaru rezerwatu Jizerskochorské bučiny. Chroni naturalne buczyny z unikalnym występowaniem cisu. Rośnie tu m.in. modrzyk i przenęt. W ostatnich latach gniazduje tu sokół wędrowny.

Źródło: http://www.goryizerskie.pl/


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform