Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Zamek w Kliczkowie kryje nie jedną tajemnicę

Autor Maciek
Data utworzenia: 07 styczeń 2012, 08:48 Wszystkich komentarzy: 0


Zamek w Kliczkowie kryje nie jedną tajemnicę Ilość zamków w naszym województwie jest bardzo duża. Z tego też powodu postanowiliśmy przedstawić w najbliższych propozycjach na weekend kilka z nich. Wcześnie opisane zostały: Grodziec, Bolków, Chojnik. Tym razem kierunek wyprawy będzie nieco inny. Startujemy z Chojnowa i obieramy trasę na Bolesławiec, Osiecznicę. Celem naszej podróży jest Kliczków. Znajduje się tutaj olbrzymia rezydencja, którą będziemy mieli możliwość zwiedzić. Sama wycieczka jest przyjemna i nie wymaga specjalnego przygotowania. Szczerze polecamy tą wycieczkę dla wszystkich bez względu na wiek czy przygotowanie fizyczne.

Rezydencja w Kliczkowie pod względem kubatury należy do największych tego typu budowli na całym Dolnym Śląsku. Jest to obecnie malowniczy zespół składający się z dwóch dziedzińców otoczonych skrzydłami mieszkalnymi o formach neorenesansowych i neogotyckich, przy czym najstarszy, średniowieczny fragment zamku ukryty jest w skrzydle południowo-zachodnim. Wyremontowany kilka lat temu zabytek pełni dziś funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego z luksusowym hotelem oraz pełnym zapleczem rekreacyjno- gastronomicznym. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska zwana niegdyś Białą, Sala Kominkowa z wspartym na sześciu nóżkach dwukondygnacyjnym piecem i eklektyczna Sala Teatralna, której centralną ozdobę stanowi okazała polichromia z motywem myśliwskim. Zamek otwarty jest dla ruchu turystycznego - wspaniale stylizowany dziedziniec dostępny jest bez ograniczeń, natomiast wnętrza indywidualnie zwiedzać można tylko w weekendy i święta.


Dodatkową atrakcją w Kliczkowie są znajdujące się na terenie zaniedbanego parku pozostałości cmentarza koni wierzchowych, któremu towarzyszyła przed laty, nie zachowana do czasów współczesnych nekropolia psów. Miejsce to położone jest 200 metrów na północny-wschód od zamku - z tej perspektywy nie wygląda on już tak atrakcyjnie jak od frontu. Boli szczególnie widok sterty porzuconych śmieci przy drodze prowadzącej na ów cmentarzyk - drogę tę trzeba odnaleźć sobie samemu, nie ma tu bowiem żadnych drogowskazów. Jakby właścicielowi zupełnie nie zależało na eksponowaniu tego unikalnego zakątka.

Zamek w Kliczkowie
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe
Kliczków 8, 59-724 Osiecznica
tel. (075) 73 40 700
zamek@kliczkow.com.pl

Zamek udostępniony jest dla turystów indywidualnych
w soboty, niedziele i w dni świąteczne w godzinach:
12:30, 13:30, 15:00, 16:30
bilet wstępu kosztuje 7 zł normalny i 5 zł ulgowy
(informacje z marca 2008)


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform