Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Tajemnicze miejsce w Świeradowie Zdroju: jak dojść do pomniczka Hirta i Christa

Autor Maciek
Data utworzenia: 09 styczeń 2012, 15:38 Wszystkich komentarzy: 3


Tajemnicze miejsce w Świeradowie Zdroju: jak dojść do pomniczka Hirta i ChristaTrasa nie jest trudna i nie powinna sprawić nikomu problemu, choć droga ze Świeradowa-Zdrój wznosi się po stokach Gajowej (Sępiej Góry). Spacer możemy rozpocząć już w centrum uzdrowiska w Parku Zdrojowym. Wówczas kierujemy się w zielonym szlakiem ulicami: Parkową, Korczaka, Stawową przekraczamy Kwisę i wspinamy się przez tory Lipową. Cały czas zgodnie z niebieskimi zielonymi znakami szlaku PTTK.

Wciąż idziemy asfaltem zakosami pnącym się pod górę. Na ul. Sybiraków mamy alternatywę: możemy pójść niebiesko-zielonym szlakiem lub nadal asfaltową drogą. Mniej wprawni wędrowcy powinni wybrać asfalt. Wówczas po kilkudziesięciu metrach mijamy szlaban zagradzający wjazd do lasu. Po kilku minutach marszu droga znów skręca. Przed nami jeszcze jeden taki ostry zakręt.
Jeśli wybraliśmy szlak turystyczny, to przy drugim spotkaniu z asfaltem musimy na niego skręcić w lewo.
Od tego momentu oba warianty się łączą. Idziemy starą asfaltówką w kierunku Kotliny, okrążając górę. To popularna trasa wycieczek na widokową Gajową (Sępią Górę). Z pewnością wielu izerskich turystów dobrze zna tę trasę.

Po ok. 800 m metrach dochodzimy do niepozornego skrzyżowania z leśną drogą obijającą w lewo. To miejsce jest oznaczane na wielu mapach jako punkt widokowy. Choć mocno ograniczony przez rosnące drzewa – faktycznie daje ładny widok Świeradowiec. Skręcamy w lewo i poprzez mieszany izerski las idziemy cały czas prosto.
Po ok. 600 m po lewej stronie mijamy świerkowy zagajnik. Kiedy się przerzedza – wypatrujmy między świerkami i brzozami pomniczka ustawionego ok. 30 m od drogi. To może być trudne w ciepłej przez roku, gdy zarośla bujnie się zielenią. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Opłaci się!

Orientacyjne koordynaty GPS: ~ 50°55'10 N oraz ~ 15°21'42 E. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to dokładne wskazanie lokalizacji. Pomocna także będzie czeska mapa turystyczna, na której oznaczono pomniczki symbolem krzyża: Mapy.cz.

Wrócić możemy do Świeradowa-Zdroju tą samą drogą, bądź leśną wiodącą od skrzyżowania z żółtym szlakiem. Wówczas należy iść dalej droga, którą przyszliśmy do szałasu, a następnie skręcić ostro w lewo (nie! żółtym szlakiem). Leśna droga zaprowadzi nas do asfaltu na 3 zakręcie.

Życzę udanej i przyjemnej wycieczki!


Opracowanie: Arkadiusz Lipin

Źródło: http://www.goryizerskie.pl


Komentarze

Byłem w Świeradowie kilkakrotnie, ale tam nie doszedłem. Świetna strona, a wiadomości z turystyki superowe i dla każdego. Pozdrawiam
zgłoś komentarz
Polecam zainteresowanym turystyką Rudawy Janowickie niedaleko - słynne "Bardotki" czyli Krzyżna Góra i Sokolik, a także Szwajcarka - schronisko u podnóża Krzyżnej Góry.
zgłoś komentarz
Podpisuję się pod powyższymi słowami - Rudawy Janowickie są godne polecenia!
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform