Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Zastępca Dowódcy JGR w Chojnowie z wizytą w Niemczech oraz Danii.

Autor admin
Data utworzenia: 05 marzec 2015, 08:55 Wszystkich komentarzy: 0


Zastępca Dowódcy JGR w Chojnowie z wizytą w Niemczech oraz Danii.

W dniach 05.02.2015 r – 13.02.2015 r. kpt. Paweł Dąbrowa, Zastępca Dowódcy JRG w Chojnowie, KM PSP w Legnicy, uczestniczył w międzynarodowym szkoleniu Operational Management Course – zarządzanie operacyjne zorganizowanym przez Komisję Europejską w miejscowościach Neuhausen/ Niemcy oraz Kopenhaga/Dania. W szkoleniu wzięło udział 20 uczestników z 19 krajów. Przeprowadzony kurs OPM jest jednym z dwunastu kursów stanowiących cykl szkoleń przygotowujących ekspertów do działań w ramach międzynarodowych akcji zarówno na terenie Unii Europejskiej, jaki i poza nią.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności jest podstawowym instrumentem ochrony ludności Unii Europejskiej. W przypadku sytuacji kryzysowych przekraczających możliwości interwencyjne sił pokrzywdzonego państwa, lokalne władze mają możliwość wysłania prośby o międzynarodową pomoc do Europejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (ERCC) znajdującego się w Brukseli. Niezależnie od tego czy państwo to należy do UE czy też nie, mając na uwadze prawa człowieka oraz potrzebę niesienia pomocy osobom poszkodowanym, ERCC wysyła zapytania do 31 państw wspierających mechanizm o możliwość zadysponowania wyszczególnionych sił i środków ratowniczych, zgodnych z zapytaniem poszkodowanego państwa.

Celem zapewnienia prawidłowej współpracy zadysponowanych podmiotów z przedstawicielami lokalnej władzy, dokonania bieżącej analizy powstałej sytuacji oraz wsparcia lokalnej władzy w usuwaniu powstałych skutków kryzysu na miejsce zdarzenia dysponowani są eksperci European Union Civil Protection Team (EUCPT).

Szkolenie OPM miało na celu przygotowanie uczestników do przyszłych misji. Podczas szkolenia realizowane były zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w postaci ćwiczeń „table-top” oraz ćwiczeń operacyjnych tj. misji dysponowania członków EUCPT do Maroka (na potrzeby ćwiczeń - kraju pokrzywdzonego w wyniku rozległej powodzi). Całość szkolenia teoretycznego odbyła się w ośrodku szkolenia THW w miejscowości Neuhausen w Niemczech. W trakcie zajęć omawiano schemat organizacji Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz współpracujących organizacji międzynarodowych. Szczegółowo przedstawiono prawidłowy sposób organizacji sztabu międzynarodowego (OSOCC), zasady jego funkcjonowania oraz omówiono rolę poszczególnych ekspertów w procesie jego zarządzania. W trakcie szkolenia zwracano również uwagę na wpływ aspektów kulturowych, religijnych i obyczajowych występujących w danym kraju na skuteczność i efektywność prowadzonej misji.


W trakcie ostatnich trzech dni szkolenia, uczestnicy musieli wykazać znajomość prawidłowej organizacji oraz zmierzyć się ze sposobem zarządzania międzynarodowym sztabem zawiązanym w pokrzywdzonym państwie. Na potrzeby ćwiczeń uczestnicy zostali przetransportowani do ośrodka szkolenia Duńskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego (DEMA) z siedzibą w Kopenhadze, gdzie zostały realnie odwzorowane warunki panujące w czasie sytuacji kryzysowej w Maroku. Uczestników podzielona na 3 niezależne teamy, które całkowicie oddzielnie realizowały powierzone zadanie zapewnienia prawidłowej oceny powstałej sytuacji, zapewnienie prawidłowej koordynacji działań podmiotów międzynarodowych oraz wsparcie lokalnej władzy podczas usuwania skutków powodzi oraz ewakuacji ludności poszkodowanej. Podczas symulowanej misji kpt. Paweł Dąbrowa został wyznaczony do pełnienia roli Zastępcy Dowódcy Teamu przez co był osobą, która była w dużym stopniu zaangażowana w proces zarządzania zawiązanym sztabem.

W trakcie dwóch dni ćwiczeń praktycznych członkowie EUCPT odbyli symulowane spotkania z przedstawicielami EU, Ambasadorem UE, Dyrektorem Generalnym Ochrony Ludności Maroka, przedstawicielami lokalnej władzy, organizacji pozarządowych oraz dowódcami trzech zadysponowanych modułów międzynarodowych. Doskonalili się w procesie zarządzania oraz koordynacji działań podmiotów międzynarodowych oraz współpracy z lokalną władzą. Niejednokrotnie musieli zwracać uwagę w trakcie kontaktu z mieszkańcami na uszanowanie obyczajów lokalnej społeczności. Maroko w ponad 99% zamieszkiwane jest przez muzułmanów i przestrzeganie lokalnych kulturowych oraz religijnych zwyczajów stanowiło klucz w procesie zawiązywania relacji mogących rzutować na powodzenie całej misji.

Szkolenie zakończyło się sprawdzianem wiedzy oraz uzyskaniem certyfikatów ukończenia kursu OPM, co jednocześnie uprawniło uczestników do wpisania do grona ekspertów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, przez co mogą zostać wysłani na międzynarodowe misje humanitarne z ramienia Komisji Europejskiej.

Więcej informacji na temat funkcjonowania mechanizmu oraz cyklu szkoleń można znaleźć na stronach:

https://msw.gov.pl/pl/wspolpraca-miedzynarod/unia-europejska/ochrona-ludnosci-w-ue/7096,Ochrona-ludnosci-w-UE.html

System szkoleń:

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3265












Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.