Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

XII Wrześniowe Kresowiana za nami (FOTO + VIDEO)

Autor admin
Data utworzenia: 23 wrzesień 2014, 16:35 Wszystkich komentarzy: 3


XII Wrześniowe Kresowiana za nami (FOTO + VIDEO)
XII Wrześniowe Kresowiana już za nami. Biała, mała miejscowość z terenu gminy Chojnów po raz kolejny przyjęła u siebie tysiące gości. Tradycją stały się już spotkania, których zadaniem jest pomoc ludziom, którzy pragną odnaleźć swoją przeszłość, swoją małą Ojczyznę. Każdego roku "Wrześniowe Kresowiana" chcą przybliżyć kulturę oraz tradycje kresowe. W tym roku impreza po raz pierwszy odbyła się bez udziału śp. Ks. Krzysztofa Bojki, który był pomysłodawcą oraz inicjatorem owego przedsięwzięcia. To właśnie jego pamięci dedykowane były tegoroczne, XII Wrześniowe Kresowiana.
Zgodnie z zapowiedzią Kresowiana rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, a także kapłanów z chojnowskich parafii. Mszy św. towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą Piotra Koziara oraz Chóru "Skoranta". Na to niezwykle spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych miasta i gminy Chojnów, powiatu legnickiego, województwa dolnośląskiego oraz sponsorów, dzięki którym impreza mogła dojść do skutku.

Występ zespołu Pokolenie rozpoczął część artystyczną. Grupa zaprezentowała utwory o tematyce religijnej tworząc ich własne aranżacje. Po nich zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Miłkowic. Kolejno na scenie pojawiła się sopranistka Ida Tamara Zagórska. Jak co roku "Wrześniowe Kresowiana" przybliżają jeden temat dotyczący twórczości kulturalnej na Kresach. Dwa lata temu tematem wiodącym była twórczość Gabrieli Zapolskiej oraz "Moralność Pani Dulskiej". W roku ubiegłym organizatorzy przybliżyli twórczość Aleksandra Fredry wystawiając "Zemstę". W tym roku prezentowana była inscenizacja fragmentów ""Fircyka w zalotach" Kornela Makuszyńskiego. Niewątpliwie atrakcją spotkania był występ prof. Stanisława Górki. Aktor ten znany jest między innymi z roli Zbigniewa w serialu „Plebania”. Część artystyczną zakończył występ Chojnowskiego Chóru „Skoranta”.

Na zakończenie spotkania przedstawiona została prezentacja multimedialna, ukazująca historię „Wrześniowych Kresowian”. Autorką prezentacji była redaktor naczelna Studia Wschód - Grażyna Orłowska-Sondej.

Tradycyjnie na uczestników czekały potrawy kuchni kresowej, stoiska handlowe oraz liczne atrakcje dla dzieci. Kolejna edycja już za rok.Komentarze

Zagórska usiłowała wyłudzic na AM we Wrocławiu stopien naukowy doktora poprzez fałszowaie swojego dorobku artystycznego.....
zgłoś komentarz
"Artystce" Zagórskiej sąd odebrał opiekę nad dzieckiem.. taka z niej matka.
zgłoś komentarz
prawdziwe sopranistki występują w Wiedniu.. miernoty w Chojnowie i Wólce Dolnej
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.