Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Twierdza w Srebrnej Górze to jedena z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska

Autor Maciek
Data utworzenia: 19 październik 2011, 12:43 Wszystkich komentarzy: 0


Twierdza w Srebrnej Górze to jedena z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska

Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych ( kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił for całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

W 2002 roku został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Gόrze, organizacja, która stała się kluczowym podmiotem w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji.. Duże znaczenie dla promocji twierdzy miało też powołanie w 2007 roku srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej- Infanterie-Regiment von Alvensleben (nr 33) odwołującej się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko-polskiej. Od tego czasu turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy-żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry- w przyszłości zbiory muzeum fortecznego.

ceny:

  • bilet normalny : 13 zł
  • bilet ulgowy : 10 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści)

Usługa przewodnicka w cenie biletu, czas zwiedzania ok. 1 godz. z przewodnikiem + czas zwiedzania punktu widokowego na koronie Donżonu bez przewodnika. W ramach zakupionego biletu mamy możliwość:

  • zwiedzania Fortu Donjon – dziedziniec fortu, podziemne kazamaty, korona fortu wraz z punktami widokowymi;
  • spotkania z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego;
  • pokazu strzelania z broni czarnoprochowej;
  • zwiedzania izby pamiątek.

Więcej informacji na stronie:

www.forty.pl

Na dawnych pocztówkach:


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform