Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Osetnica wyróżniona w "Najpiękniejszej Wsi"

Autor admin
Data utworzenia: 01 sierpień 2014, 13:57 Wszystkich komentarzy: 0


Osetnica wyróżniona w "Najpiękniejszej Wsi"

22 maja 2014 r. w Gminie Chojnów mieliśmy zaszczyt gościć komisję konkursową w ramach Konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2014”. Konkurs ten w Województwie Dolnośląskim organizowany jest już po raz szósty i jest jedną z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Gmina Chojnów po raz pierwszy wzięła udział w konkursie zgłaszając Osetnicę w kategorii „Najpiękniejsza wieś” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Piaskowy Las z Czernikowic w kategorii „Najpiękniejsza Zagroda”. Wczoraj zostały ogłoszone wyniki. Wśród laureatów znalazła się także Osetnica, która zdobyła wyróżnienie w kategorii "Najpiękniejsza Wieś 2014".

Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji konkursu:
I. Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”:
1. Spytków, gm. Zgorzelec – I miejsce – 10 tys. zł
2. Henryków Lubański, gm. Lubań – II miejsce – 6 tys. zł
3. Bukowna, gm. Lubin – III miejsce – 4 tys. zł
4. Osetnica, gm. Chojnów – wyróżnienie – 1 tys. zł
5. Bukówek, gm. Środa Śląska – wyróżnienie – 1 tys. zł
6. Moskorzyn, gm. Polkowice – wyróżnienie 1 tys. zł
7. Borek, gm. Głogów – wyróżnienie – 1 tys. zł
8. Chobienia, gm. Rudna – nagroda specjalna – 3 tys. Zł

Wyniki pozostałych kategorii dostępne są tutaj.

W skład komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


Ale wróćmy jeszcze do dnia wizyty komisji, która dla zgłoszonych była nie lada wyzwaniem.


22 maja komisja konkursowa tuż przed 9 odwiedziła Panią Halinę Bernacką prowadzącą Gospodarstwo Agroturystyczne Piaskowy Las w Czernikowicach, oceniając „zagrodę” pod kątem następujących kryteriów:

  1. Spójność z krajobrazem kulturowym i przyrodniczym.

  2. Estetyka, urządzenie i funkcjonalność części mieszkalnej i rekreacyjno-wypoczynkowej oraz części gospodarczej.

  3. Zaangażowanie właścicieli w przedsięwzięcia odnowy i życie społeczno-gospodarcze wsi.

  4. Umiejętność zaprezentowania zagrody podczas wisyty komisji konkursowej i jakość przedłożonych materiałów.

  5. Utylizacja odpadów pochodzących z gospodarstwa.

  6. Rozwiązanie odprowadzania ścieków bytowych.

Gospodarstwo prowadzone jest przez Panią Halinę Bernacką i zostało odziedziczone po rodzicach, którzy osiedlili się w Czernikowicach po II Wojnie Światowej. Pani Halina Bernacka posiada pola uprawne oraz łąki i pastwiska. W gospodarstwie hoduje się przede wszystkim owce - 12 sztuk dorosłych i 13 jagniąt. Agroturystyka „Piaskowy Las” oferuje gościom stylową salę do wspólnych spotkań, 2pokoje w budynku mieszkalnym (dalsza część w rozbudowie) oraz 8-osobowy domek letniskowy. Gospodyni pani Halina Bernacka pochwaliła się wspaniałymi wyrobami kulinarnymi, które zdobywają nagrody i wyróżniane m.in.: Nalewką trześniową,która zdobyła nagrodę główną w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2011”, jak również była nominowana do nagrody „Perła 2012” oraz Marmoladą Brzoskwiniową bez Brzoskwiń, która została laureatką w kategorii najsmaczniejsze „Przetwory Owocowe” w 2013 roku na Jarmarku Produktu Lokalnego w Legnicy. Było tradycyjnie i bardzo smacznie. Pani Halina zaprezentowała warsztaty z filcowania wełny oraz produkty z wełny i filcu.

W trakcie oceny, z jak najlepszej strony zaprezentowały się również owce Olek i Zośka


Następnie komisja konkursowa udała się do Osetnicy, która została zgłoszona do konkursu w kategorii Najpiękniejsza Wieś.

Komisja ocenia miejscowość wg różnych kryteriów, m.in.:

  1. Estetykę i dbałość o zachowanie i kształtowanie krajobrazu wiejskiego oraz ładu przestrzennego i architektonicznego,

  2. Zorganizowanie procesu odnowy wsi, czyli działalność stowarzyszeń, współpraca z gminą, z otoczeniem, wykorzystanie instrumentów wsparcia,

  3. Zachowanie i rozwój tożsamości wsi, projekty wzmacniające tożsamość wsi i życie wspólnotowe,

  4. Kształtowanie wizerunku wsi, oferty dla społeczeństwa, a także prezentację dorobku wsi podczas wizytacji.

Jeszcze przed przyjazdem komisji ponad tydzień trwały ostatnie prace upiększające.


22 maja o godz. 10.00 członkowie komisji konkursowej zostali porwani, aby w rezultacie zwiedzić wieś kwieciście przystrojonym trabantem. Mieszkańcy przygotowali swojskie powitanie, a następnie zorganizowali ciekawe konkurencje, aby rozruszać komisję. Komisja otrzymała dyplomy w kategoriach „Wrzuć ziemniora do wora” oraz „Kwiecisty gumosadzacz”. Na koniec mieszkańcy przygotowali poczęstunek i prezentację dorobku wsi, między innymi ofertę Wsi Tematycznej Osetnica Wieś Tajemniczych Ogrodów, z którą można zapoznać się na stronie internetowej http://www.wioskizpomyslem.pl/index.php. Mieszkańcy pokazali, że potrafią się zorganizować i działać na rzecz dobra wspólnego i bez względu na wynik konkursu już wtedy wygrali, ponieważ zaangażowanie mieszkańców w ostatnim czasie wzrosło o 100%.


Teraz czas na odebranie nagrody. 4 października w Spytkowie- miejscowości, która okazała się najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska odbędzie się finał, podczas którego zostaną wręczone nagrody. Zaplanowany jest wyjazd mieszkańców wsi, przedstawicieli urzędu, a także mieszkańców całej gminy, którzy chcieliby poznać ludzi działających w innych wioskach oraz czerpać od nich inspiracje. Informacja o wyjeździe zostanie opublikowana we wrześniu. Tymczasem już teraz zapraszamy do Osetnicy na Dożynki Gminne, które odbędą się 7 września.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform