Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Osetnica wyróżniona w "Najpiękniejszej Wsi"

Autor admin
Data utworzenia: 01 sierpień 2014, 13:57 Wszystkich komentarzy: 2


Osetnica wyróżniona w "Najpiękniejszej Wsi"

22 maja 2014 r. w Gminie Chojnów mieliśmy zaszczyt gościć komisję konkursową w ramach Konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2014”. Konkurs ten w Województwie Dolnośląskim organizowany jest już po raz szósty i jest jedną z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Gmina Chojnów po raz pierwszy wzięła udział w konkursie zgłaszając Osetnicę w kategorii „Najpiękniejsza wieś” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Piaskowy Las z Czernikowic w kategorii „Najpiękniejsza Zagroda”. Wczoraj zostały ogłoszone wyniki. Wśród laureatów znalazła się także Osetnica, która zdobyła wyróżnienie w kategorii "Najpiękniejsza Wieś 2014".

Szczegółowe wyniki tegorocznej edycji konkursu:
I. Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”:
1. Spytków, gm. Zgorzelec – I miejsce – 10 tys. zł
2. Henryków Lubański, gm. Lubań – II miejsce – 6 tys. zł
3. Bukowna, gm. Lubin – III miejsce – 4 tys. zł
4. Osetnica, gm. Chojnów – wyróżnienie – 1 tys. zł
5. Bukówek, gm. Środa Śląska – wyróżnienie – 1 tys. zł
6. Moskorzyn, gm. Polkowice – wyróżnienie 1 tys. zł
7. Borek, gm. Głogów – wyróżnienie – 1 tys. zł
8. Chobienia, gm. Rudna – nagroda specjalna – 3 tys. Zł

Wyniki pozostałych kategorii dostępne są tutaj.

W skład komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


Ale wróćmy jeszcze do dnia wizyty komisji, która dla zgłoszonych była nie lada wyzwaniem.


22 maja komisja konkursowa tuż przed 9 odwiedziła Panią Halinę Bernacką prowadzącą Gospodarstwo Agroturystyczne Piaskowy Las w Czernikowicach, oceniając „zagrodę” pod kątem następujących kryteriów:

  1. Spójność z krajobrazem kulturowym i przyrodniczym.

  2. Estetyka, urządzenie i funkcjonalność części mieszkalnej i rekreacyjno-wypoczynkowej oraz części gospodarczej.

  3. Zaangażowanie właścicieli w przedsięwzięcia odnowy i życie społeczno-gospodarcze wsi.

  4. Umiejętność zaprezentowania zagrody podczas wisyty komisji konkursowej i jakość przedłożonych materiałów.

  5. Utylizacja odpadów pochodzących z gospodarstwa.

  6. Rozwiązanie odprowadzania ścieków bytowych.

Gospodarstwo prowadzone jest przez Panią Halinę Bernacką i zostało odziedziczone po rodzicach, którzy osiedlili się w Czernikowicach po II Wojnie Światowej. Pani Halina Bernacka posiada pola uprawne oraz łąki i pastwiska. W gospodarstwie hoduje się przede wszystkim owce - 12 sztuk dorosłych i 13 jagniąt. Agroturystyka „Piaskowy Las” oferuje gościom stylową salę do wspólnych spotkań, 2pokoje w budynku mieszkalnym (dalsza część w rozbudowie) oraz 8-osobowy domek letniskowy. Gospodyni pani Halina Bernacka pochwaliła się wspaniałymi wyrobami kulinarnymi, które zdobywają nagrody i wyróżniane m.in.: Nalewką trześniową,która zdobyła nagrodę główną w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2011”, jak również była nominowana do nagrody „Perła 2012” oraz Marmoladą Brzoskwiniową bez Brzoskwiń, która została laureatką w kategorii najsmaczniejsze „Przetwory Owocowe” w 2013 roku na Jarmarku Produktu Lokalnego w Legnicy. Było tradycyjnie i bardzo smacznie. Pani Halina zaprezentowała warsztaty z filcowania wełny oraz produkty z wełny i filcu.

W trakcie oceny, z jak najlepszej strony zaprezentowały się również owce Olek i Zośka


Następnie komisja konkursowa udała się do Osetnicy, która została zgłoszona do konkursu w kategorii Najpiękniejsza Wieś.

Komisja ocenia miejscowość wg różnych kryteriów, m.in.:

  1. Estetykę i dbałość o zachowanie i kształtowanie krajobrazu wiejskiego oraz ładu przestrzennego i architektonicznego,

  2. Zorganizowanie procesu odnowy wsi, czyli działalność stowarzyszeń, współpraca z gminą, z otoczeniem, wykorzystanie instrumentów wsparcia,

  3. Zachowanie i rozwój tożsamości wsi, projekty wzmacniające tożsamość wsi i życie wspólnotowe,

  4. Kształtowanie wizerunku wsi, oferty dla społeczeństwa, a także prezentację dorobku wsi podczas wizytacji.

Jeszcze przed przyjazdem komisji ponad tydzień trwały ostatnie prace upiększające.


22 maja o godz. 10.00 członkowie komisji konkursowej zostali porwani, aby w rezultacie zwiedzić wieś kwieciście przystrojonym trabantem. Mieszkańcy przygotowali swojskie powitanie, a następnie zorganizowali ciekawe konkurencje, aby rozruszać komisję. Komisja otrzymała dyplomy w kategoriach „Wrzuć ziemniora do wora” oraz „Kwiecisty gumosadzacz”. Na koniec mieszkańcy przygotowali poczęstunek i prezentację dorobku wsi, między innymi ofertę Wsi Tematycznej Osetnica Wieś Tajemniczych Ogrodów, z którą można zapoznać się na stronie internetowej http://www.wioskizpomyslem.pl/index.php. Mieszkańcy pokazali, że potrafią się zorganizować i działać na rzecz dobra wspólnego i bez względu na wynik konkursu już wtedy wygrali, ponieważ zaangażowanie mieszkańców w ostatnim czasie wzrosło o 100%.


Teraz czas na odebranie nagrody. 4 października w Spytkowie- miejscowości, która okazała się najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska odbędzie się finał, podczas którego zostaną wręczone nagrody. Zaplanowany jest wyjazd mieszkańców wsi, przedstawicieli urzędu, a także mieszkańców całej gminy, którzy chcieliby poznać ludzi działających w innych wioskach oraz czerpać od nich inspiracje. Informacja o wyjeździe zostanie opublikowana we wrześniu. Tymczasem już teraz zapraszamy do Osetnicy na Dożynki Gminne, które odbędą się 7 września.






Komentarze

Please try Google before asking about Useful Product Site 7892d32
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Top Rated Product Blog 8406c17
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.