Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Chojnowianie trasą ucieczki mieszczan w 1428 r. Zwiedzanie wieży Dużego Kościoła

Autor admin
Data utworzenia: 17 maj 2014, 13:56 Wszystkich komentarzy: 2


Chojnowianie trasą ucieczki mieszczan w 1428 r. Zwiedzanie wieży Dużego Kościoła

Chojnów liczy około 15 tys. mieszkańców. Ilu z nich mogło podziwiać swoje miasto z lotu ptaka? Niewielu. Taką możliwość stworzył w sobotni poranek Jerzy Kucharski zapraszając chojnowian do zwiedzania wieży Dużego Kościoła, z góry której rozciąga się piękny widok na cały Chojnów i okolice.

W sobotę między godziną 10 a 12, piętnastoosobowe grupy prowadzone przez Pana Jurka miały możliwość wejść na samą górę wieży naszego Dużego Kościoła. Opcja ta była wyjątkowa nie tylko ze względu na piękny widok jaki rozciąga się wokół Dużego Kościoła, lecz również na wydarzenia historyczne jakie właśnie tam przed blisko sześciuset laty miały miejsce.

- Jest to pierwsza oficjalna wycieczka, zorganizowana za zgodą proboszcza – rozpoczął krótkie wystąpienie przed wejściem z pierwszą grupą Pan Jurek. Po przedstawieniu niezbędnych warunków bezpieczeństwa pokrótce przypomniał historię, jaka wydarzyła się tu w XV wieku. - 26 kwietnia 1428 r. Husyci najechali na Chojnów i 15 mieszczan, tylu ilu was wejdzie – można sobie wyobrazić z całego miasta właśnie taką ilość – dostała się na tę wieżę – mówił. - Proszę zwrócić uwagę – nie ma pierwszych schodów, zostały tylko drewniane. Następnie zwróćmy uwagę na obłamane kawałki piaskowca – to są oryginalne schody, które kiedyś były, jeszcze do 26 kwietnia 1428 r. Właśnie przez tę uciekającą grupę mieszczan zostały zniszczone, łącznie aż 22 stopnie. Dzięki temu przeżyli – opowiadał organizator wycieczki.

Jak przedstawia się dalsza część historii, co zostało do dnia dzisiejszego z tamtych czasów? - Kościół był wówczas w budowie, jednak nie odbudowano schodów, a zastąpiono drewnianymi. Do dnia dzisiejszego to są świadkowie tamtego wydarzenia. Drugie miejsce tak tragiczne mieści się na zapleczu Banku Spółdzielczego. Tam Husyci urządzili sobie rzeź przy furcie południowej, gdzie pozbawiano mieszczan głów. Jest jeszcze jedno, trzecie takie miejsce – na ołtarzu Husyci również zrobili podobną rzeź ścinając kilku mieszczanom głowy – wspominał tragiczne chwile dla Chojnowa Pan Jurek. - Co za tym idzie – ten 26 kwietnia był naprawdę bardzo makabryczny.

- Dzisiaj będą mieli Państwo możność przejść trasą ucieczki piętnastu mieszczan – tymi słowami zaprosił zainteresowanych do wspólnego zwiedzania Jerzy Kucharski.

Miejmy nadzieję, że data 17 maja 2014 r. będzie początkiem nowego, że od tego dnia wejścia na chojnowska wieżę staną się atrakcją turystyczną naszego miasta. Każdy mieszkaniec Chojnowa powinien choć raz w życiu przebyć drogę przez spiralne schody prowadzące na sam szczyt Dużego Kościoła i zobaczyć jak jego miasto wygląda z góry.


Więcej o wydarzeniach jakie miały miejsce 26 kwietnia 1428 r.






Komentarze

Lepiej nie wprowadzać na wieżę ludzi, bo jak na dłoni widać wtedy brzydactwo rewitalizacji rynku...
zgłoś komentarz
Wieża ma cztery boki. Rynek jest widoczny tylko od zachodniej strony. Rachunek jest prosty. Pominąć zachodnią panoramę. Jest jeszcze jedna możliwość. Nie wejść. Życzę miłego dnia. Jerzy Kucharski
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.