Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Samotność i poszukiwania partnera. „Ożenek” Gogola współcześnie. UWAGA - KONKURS!

Autor admin
Data utworzenia: 02 kwiecień 2014, 14:14 Wszystkich komentarzy: 0


Samotność i poszukiwania partnera. „Ożenek” Gogola współcześnie. UWAGA - KONKURS!

„Ożenek” został napisany przez Mikołaja Gogola w 1836 roku, po raz pierwszy opublikowany w 1842 roku. Mimo to poruszany temat nadal jest aktualny! Ludzka samotność, zagubienie, determinacja w poszukiwaniu partnera – zagadnienia dobrze znane, ponadczasowe, występujące niemal pod każdą szerokością geograficzną. W legnickiej inscenizacji akcja komedii zostanie przeniesiona w czasy współczesne, rozgrywać się będzie w biurze matrymonialnym, a dokładniej Klubie Odnalezionych Serc „Semper Fidelis” prowadzonym przez rudowłosą Żorżettę. Premiera spektaklu 5 kwietnia.

W wersji oryginalnej główna bohaterka sztuki Agafia Tichonowa uparcie poszukuje męża. Pragnie zmienić stan cywilny aby podnieść swój status społeczny i majątkowy. Kandydaci starających się o jej rękę mają podobne podejście. Liczą się korzyści, niekoniecznie uczucie. Agafia wybiera urzędnika Iwana Kuźmicza Podkolesina, który w panice ucieka sprzed ołtarza. Wybitny warszawski reżyser Piotr Cieplak przenosi słynny „Ożenek” w czasy współczesne – akcja toczy się w biurze matrymonialnym, zamiast jednej panny mamy ich aż dziewięć, swataniem zajmują się profesjonaliści: Żorżetta – założycielka i animatorka Klubu Odnalezionych Serc oraz Jerzy „Juruś”-„Jörgen” – mistrz tańca i konwersacji, dobry duch klubu.


- Z tego założenia, oczywistego w realiach instytucjonalnych biur matrymonialnych, wielkiego powodzenia internetowych portali randkowych itp. wynikła konieczność znaczącej ingerencji w tekst i jego nowa, uwspółcześniona redakcja. Jest w tym pewna trudność i trzeba przy tym bardzo uważać. Tak czy inaczej sens fabularny i dowcip słowny nadal będzie bliski oryginałowi, podobny wymiar będzie miała też emocjonalna katastrofa w finale sztuki, która nada jej, oprócz komediowego, także wymiar liryczny podkreślający samotność i bezradność bohaterów – objaśnia reżyser Piotr Cieplak.


- Jest to najdowcipniejszy spektakl, jaki zrobiłem w życiu. Wymyślanie kształtu przedstawienia razem z legnickim zespołem, który jest nadzwyczajnie zwarty, robotny i energetyczny, to była wielka zabawa i przyjemność. Wystarczyło podrzucić drobny reżyserski okruch, by wspaniale uruchamiać aktorów i odgrywane sceny – dodaje.

Najczęściej wystawiana na świecie rosyjska komedia już 5 kwietnia na deskach legnickiego teatru. Galeria barwnych postaci, zabawna intryga, wspaniały, jędrny język.


Kawalerowie mało szlachetni, panny mało rozgarnięte, ale… w ich zachowaniach sporo autentyzmu, emocji i uczuć, które rządzą nami wszystkimi. Niebawem będziemy mieli okazję, powtarzając za Mikołajem Gogolem, pośmiać się z samych siebie!


Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy serdecznie zaprasza!

„Ożenek” wg Mikołaja Gogola
Przekład: Julian Tuwim
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Paweł Czepułkowski
Asystent reżysera: Michał Czerwonka


Premiera 5 kwietnia 2014 roku o godz. 19.00, Scena Gadzickiego.
bilet: 50 zł

Kolejne terminy: 8, 9, 10, 11, 15 i 16 kwietnia o godz. 11.00 oraz 11, 12 i 13 kwietnia o godz. 19.00, Scena Gadzickiego.

Bilet normalny: 27 zł
Bilet ulgowy: 16 zł


Rezerwacja pod numerem telefonu 76/723 35 05 i adresem e-mail bilety@teatr.legnica.pl.
UWAGA! KONKURS!

Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na spektakl „Ożenek” w dniu 12 kwietnia 2014 roku o godz. 19.00. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie i podesłać odpowiedź wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres konkursy@chojnow.pl. Wylosowane osoby otrzymają podwójne zaproszenia na sobotni spektakl.

Pytanie brzmi: Kto przełożył sztukę Mikołaja Gogola „Ożenek” na język polski?

Rozstrzygnięcie konkursu 11 kwietnia (piątek)!


Zachęcamy do wzięcia udziału!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.