Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

"W życiu są rzeczy zbyt skomplikowane, by je wyjaśnić w jakimkolwiek języku"

Autor admin
Data utworzenia: 29 listopad 2013, 12:00 Wszystkich komentarzy: 0


"W życiu są rzeczy zbyt skomplikowane, by je wyjaśnić w jakimkolwiek języku"

Haruki Murakami to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Jego książki zdobywają serca milionów czytelników. Ostatnia powieść „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” w Japonii w ciągu pierwszego tygodnia od premiery sprzedała się w nakładzie miliona kopii. Polska jest czwartym na świecie, a pierwszym w Europie krajem, który miał możliwość zapoznania się z nowym dziełem Murakamiego. Właśnie ją na „warsztat” wzięło pięćdziesiąt dyskusyjnych klubów książki w naszym kraju, w tym chojnowski „Łgarz”.

Głównym bohaterem książki „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” jest Tsukuru Tazaki, młody kawaler, projektant dworców kolejowych. W czasach liceum był członkiem 5-osobowej grupy przyjaciół, z której w trakcie studiów został odsunięty. Prowadzi to do załamania bohatera, mimo to nie ma on motywacji by poznać powód tej decyzji. Dopiero wspólnie z Sarą postanawia wyruszyć w poszukiwaniu prawdy...


W dniu wczorajszym – 28 listopada 2013 r. - pięćdziesiąt Dyskusyjnych Klubów Książki wzięło udział w drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki , w trakcie której omawiało najnowsze dzieło Haruki Murakamiego. Zgodnie z zapowiedzią – uczestnicy czytali, dyskutowali i nie tylko... o książce.


Sala w Miejskiej Bibliotece Publicznej wprowadzała wszystkich gości w orientalny klimat. Wszechobecne zdjęcia Japonii, mnóstwo origami, muzyka i stroje niektórych uczestników dyskusji pozwoliły poczuć klimat książki. Na stołach królował ryż, w kubkach zielona herbata, nie mogło zabraknąć pałeczek, po które chętnie sięgali próbujący potraw.


Pierwszą atrakcją środowego spotkania prowadzonego przez Annę Kopyrę było wystąpienie zakochanego w origami Jarosława Majchera. - Origami zajmuję się od 25 lat – mówił biegły w sztuce składania papieru chojnowianin. - Wtedy dostałem książkę, która była początkiem. Szło pomału – najpierw były proste modele, później bardziej skomplikowane. Internet jeszcze powiększył te możliwości.


Jednak goście nie tylko mogli posłuchać o japońskiej sztuce składania papieru, ale również spróbować swoich sił. Postępując zgodnie ze wskazówkami pana Jarosława składali żurawia – symbol szczęścia i życia. Właśnie z żurawiem związany był konkurs, w którym do wygrania była książka prezentująca techniki składania origami. Pytaniem, na które należało odpowiedzieć by ją wygrać było – ile w chwili obecnej na terenie sali w bibliotece znajduje się papierowych żurawi. Prawidłowej odpowiedzi udzieliła pani Emilia Grześkowiak trafiając w dziesiątkę – 850 sztuk. Zadanie nieco ułatwiła koordynatorka spotkania zawężając zakres do 500 – 1000.


W trakcie wystąpienia Jarosława Majchera usłyszeliśmy wiele liczb, które skutecznie podziałały na wyobraźnię gości. Średni czas złożenia modelu to 4-5 godzin. Kobra, obecna zresztą na stoliku zajęła chojnowianinowi najwięcej czasu, bo aż 30 godzin. - Istnieje model smoka o właściwościach długiej kobry, jest on bardzo wymagający. Kolega z Polski poświęcił na niego aż 300 godzin! Jest to model do którego wręcz boję się podejść! - mówił pan Jarosław.


Jak na spotkanie dyskusyjne przystało głównym elementem była rozmowa o książce. W jej trakcie usłyszeliśmy kilka recenzji przygotowanych przez klubowiczów, poznaliśmy alternatywne zakończenia wymyślone przez tych, którzy przeczytali książkę i wiele ciepłych słów o pozycji, które zachęcały do sięgnięcia po nią. W pewnym momencie wręcz zawrzało, różnica zdań na temat odbioru książki „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” - z przymrużeniem oka – o mało nie doprowadziła do rękoczynów.wink


Końcówka spotkania to losowanie zwycięzcy konkursu internetowego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną, którym został Jarosław Domański oraz przyznanie tytułu honorowych członków Dyskusyjnego Klubu Książki „Łgarz”. Warto wspomnieć również o cytatach Murakamiego ukrytych w pysznych rogalikach, które zapełniały stoły w bibliotece. Mimo słów pożegnania jeszcze przez długi czas w ścianach biblioteki toczyły się dyskusje o najnowszej książce Haruki Murakamiego, do przeczytania której zachęcamy!


Galeria zdjęć prac Jarosława Majchera.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform