Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum arena PWSZ Legnica

Ale sztuka! Chojnów jakiego nie znamy. Odsłona nr 2

Autor Monika Łagoda
Data utworzenia: 17 październik 2013, 12:48 Wszystkich komentarzy: 6


Ale sztuka! Chojnów jakiego nie znamy. Odsłona nr 2


Witam Państwa ponownie! Dzisiaj omówię kamienice na ul. Kościuszki. Pojawi się piękna brama eklektyczna, z dominującą nutą neobaroku, płaskorzeźby przedstawiające mieszczan - prawdopodobnie fundatorów jednej z kamienic, odniesienia do architektury gdańskiej i niderlandzkiej. Zachęcam do lektury.


Kamienica nr 1 przy ul. Kościuszki

Na skrzyżowaniu dwóch ulic: Kościuszki oraz Legnickiej znajduje się eklektyczna kamienica narożnikowa – piękna, choć bardzo zniszczona.
Powstała w IV ćwierci XIX wieku. Jej właścicielem był niejaki Reinhold Michler - kupiec.

Środek kamienicy wyznacza narożnik z wysokim szczytem zwieńczonym maską lwa (symbolikę lwa poznaliśmy w poprzednim artykule). Elewacje zdobią: boniowanie w pierwszej i drugiej kondygnacji, obramienia okien w drugiej i trzeciej kondygnacji oraz lukarny (okrągłe okna poddasza) ozdobione festonem (ornamentem roślinnym).
Od ul. Kościuszki środek elewacji wyznaczają: pozorny ryzalit z wejściem w formie dekoracyjnej bramy oraz szczyt ozdobiony m.in. kartuszem.
Na Państwa uwagę na pewno zasługuje brama!
Drzwi zdobią liczne ornamenty zaczerpnięte z renesansu, manieryzmu i baroku, mianowicie:

  1. W środkowej części (teraz już tylko po lewej stronie) ornament roślinny z kampanulą (motywem kwiatu dzwonka)

  2. W górnej części ornament zwijany, który dawniej otaczał kartusz, ten jednak się nie zachował (owalna część, obecnie pusta - przy robieniu zdjęć jedna z mieszkanek wspomniała, że były tam „piękne głowy, ale chuligani je rozkradli”)

  3. Pionowe pasma z ornamentem zwanym wole oko, oddzielające od siebie skrzydła drzwi.

Łuk, w którym osadzone są drzwi, po bokach zdobią pilastry. Bardzo ciekawym elementem jest głowa skrzydlatego anioła umieszczona na osi wejścia. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że nadaje bramie romantycznego wyrazu.
Ślepą elewację - od strony podwórka, zdobią dwa popiersia ujęte w bogato dekorowane ramy.
Popiersie z lewej strony przedstawia mężczyznę, zaś z prawej kobietę. Możliwe, iż są to fundatorzy/właściciele kamienicy. Choć to tylko domysły.
Poniżej znajduje się plakietka z festonem (pękiem roślin podwiązanym z boku wstęgą).
Kamienica nr 8 przy ul. Kościuszki

Kamienicę nr 8 wzniesiono w 1911 roku.
Składa się z trzech kondygnacji oraz poddasza. Część centralną fasady, nieco wysuniętą do przodu (z dwoma balkonami), wieńczy szczyt o falistym konturze zdobiony stiukową dekoracją (obecnie bardzo zniszczona).
Ponad oknami poddasza, na środku, mieści się owalne okienko ujęte w dekoracyjną ramę tzw. oeil-de-boeuf (wole oko).

Środek kamienicy z charakterystycznym szczytem oraz wolim okiem przywodzi na myśl renesansowe kamienice przy Długim Targu (na zdjęciu czwarta kamienica od prawej) w Gdańsku oraz ceglano-kamienną architekturę niderlandzką.

To samo dotyczy szczytu kamienicy nr 16 na ul. Legnickiej. Ale o niej w kolejnym artykule…
Mamy zatem w swoim mieście pojedyncze nawiązania do architektury Gdańska i Niderlandów!


Na dziś to wszystko.

Do zobaczenia w następny czwartek!


W kolejnym artykule pojawią się: alegoria miasta Chojnowa, zabawne maszkarony oraz motyw heraldyczny jednej z rodzin mieszczańskich. Czyż nie brzmi ciekawie? Zapraszam.


Autor: Monika Łagoda

Magister historii sztuki

Absolwentka UMK w Toruniu

Rodowita chojnowianka


Fot. Wioleta GabinetKomentarze

super artykulik :)
zgłoś komentarz
Ta kamienica na rogu ulic to najpiękniejsza a zarazem najbardziej zniszczona, co za paradoks.Może władze zainteresują się nią, bo niedługo nie będzie co remontować
zgłoś komentarz
Witam,

Jeśli renowacja tych kamienic miał by wyglądać jak malowanie budynków w rynku to już niech zostaną w tami stanie jakim są.
zgłoś komentarz
Smoku, jak widać jesteś doskonałym przykładem chojnowskiego czarnowidztwa. Nie można z góry zakładać, że wszystko co może zostać zrobione, na pewno zostanie zrobione źle ;)
Szkoda tych kamienic, mogłyby być ozdobą miasta, a niestety je szpecą.
zgłoś komentarz
renowacja to nie jest malowanie jak w rynku budynkow kolorwa emulsjia a tak traktuje sie budynki w miescie i nazwywa renowacja.
zgłoś komentarz
Bardzo dobry i wartościowy artykuł o chojnowskich kamienicach. Czekam na dalszą część. Proszę tylko pisać konsekwentnie "kamienica przy ulicy..."
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform