Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Wspólnie możemy więcej

Autor Anna Duda
Data utworzenia: 09 październik 2013, 09:30 Wszystkich komentarzy: 0


Wspólnie możemy więcej

Za nami już dwa etapy projektu "Wspólnie możemy więcej" w ramach Programu „Działaj Lokalnie VIII”. Projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Wsi Osetnica „Impuls” oraz Stowarzyszenie Jerzmanka.

Pierwszym punktem projektu było spotkanie pod nazwą „Działaj z nami”, które odbyło się 18 września w świetlicy wiejskiej w Jerzmanowicach. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Chojnów Mieczysław Kasprzak oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pyrz. Dobrą wiadomością jest to, że władze popierają działalność organizacji pozarządowych oraz zachęcają do aktywnego działania. Miejmy nadzieję, że właśnie to spotkanie rozbudziło w obecnych chęć do podejmowania działań na rzecz swoich małych społeczności. Tym razem to Stowarzyszenie Jerzmanka, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice oraz Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Wsi Osetnica "Impuls" miały swoje pięć minut i mogły pochwalić się dotychczasowymi sukcesami. Mamy nadzieję, że takie spotkania organizowane będą częściej i na następnym zaprezentują się nie trzy ale przynajmniej pięć organizacji! Oprócz prezentacji stowarzyszeń mieliśmy okazję wysłuchać także Krzysztofa Szustki, który poinformował nas o źródłach finansowania działań społecznych. Zgromadzeni mogli również skosztować smakołyków przygotowanych przez Stowarzyszenie Jerzmanka oraz "Impuls" a także słynnego ketchupu oraz pysznego karpia wg przepisu pań z Niedźwiedzic!


Kolejnym etapem projektu była podróż studyjna, która odbyła się 6 października. Wybraliśmy się z wizytą do wiosek tematycznych Kraśnik Dolny - Wioska Sześciu Zbóż oraz Lipiany - Wioska Smaków. Piękne słoneczko tylko sprzyjało dobrej zabawie. Porankiem zagościliśmy w Twórczej Stodole w Wiosce Sześciu Zbóż. Robiliśmy "Markowe cudaki", uczestniczyliśmy w Queście a także sprawdzaliśmy swoją sprawność fizyczną oraz pomysłowość. Mieliśmy okazję skosztować również przepysznego ciasta drożdżowego i lokalnych produktów. Następnie udaliśmy się do Wioski Smaków, gdzie gospodynie czekały już na nas z produktami potrzebnymi do robienia pasztecików. To nie koniec atrakcji - mogliśmy również sprawdzić swoje umiejętności artystyczne tworząc ozdoby z marcepanu. Braliśmy też udział w queście oraz grach i zabawach kulinarnych. Dzień spędziliśmy w niezwykle przyjemnej atmosferze, aż żal było wracać do domu!


Więcej zdjęć pod adresem:KLIK

Mamy nadzieję, że podróż studyjna zainspirowała jej uczestników do stworzenia wsi tematycznych, pokazała korzyści płynące z ich funkcjonowania, sposoby tworzenia oferty wsi na bazie jej zasobów. Tym bardziej, że Osetnica znalazła się wśród dziesięciu wsi, które będą brały udział w projekcie „Wioski tematyczne jako idea realizacji ekonomii społecznej na obszarach wiejskich Dolnego Śląska” -> więcej informacji


Teraz czeka nas tworzenie własnej gry terenowej oraz zakończenie projektu, czyli huczna impreza integracyjna pod nazwą „Integracyjne pląsy”, która odbędzie się 9 listopada.

Projekt dofinansowany jest w ramach programu Działaj Lokalnie przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności oraz Akademię Rozwoju Filantropii W Polsce przy udziale Lokalnej Grupy Działania Wrzosowa Kraina.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform