Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład IX: Grupa 17

Autor Jerzy Kucharski
Data utworzenia: 30 sierpień 2013, 09:25 Wszystkich komentarzy: 0


AKADEMIA ŚMIECIOWA. Wykład IX: Grupa 17

Grupa 17 – odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej.

Odpady z tej grupy, to odpady powstające na budowie, przy rozbiórce i podczas remontów domów, mieszkań, a także budowy i modernizacji dróg.

Czym się charakteryzują? Tych odpadów zazwyczaj jest dużo i są one ciężkie. Wiele z nich należy do odpadów obojętnych i mogą być ponownie wykorzystywane. Część z nich wykorzystywana jest jako substytut tłucznia przy budowie dróg dojazdowych do prywatnych posesji oraz dróg osiedlowych.

Odpady te są jednymi z najtańszych odpadów jakie są przyjmowane na składowiska. Zgodnie z regulaminem czystości i porządku w gminie odpady te mogą być przyjmowane w punkcie selektywnego zbierania odpadów. Najlepiej jednak kierować je na składowisko odpadów w Białej.

Do tej grupy należą odpady gleby i ziemi (17 05 04), gruz ceglany (17 01 02), odpady betonu (17 01 01).

Sielanka śmieciowa.

Tak. Ta śmieciowa sielanka i beztroska budowlańców sprawia, że odpady, za które można zapłacić około 30 zł za tonę, mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Jak?

Wystarczy pomieszać odpady. Tak robią zazwyczaj budowlańcy.

- Przecież to tylko śmieci!

Zgoda. Tapety, kawałki płyt kartonowo-gipsowych, wata mineralna, styropian, puszka, pianka i … wszystko to, co znalazło się pod ręką trafia do jednego kontenera. I to nie kosztuje 30 zł, to zamienia się dzięki niefrasobliwości budowlańców w 300 zł.

Jak tego uniknąć? Nie mieszać. Gruz osobno, a pozostałe rzeczy wepchać do worka. Niby razem, a jednak osobno. Co zrobią z tymi odpadami na składowisku? To ich problem nie nasz. Nas muszą rozliczyć tak, jakbyśmy przywieźli dwa transporty odpadów. Dwa w jednym. Gruz rozliczamy jako gruz, a zawartość worków, jako zawartość worków.

Będzie taniej.

Dlatego zwracajcie uwagę co robią budowlańcy. Wielu z nich segreguje wytwarzane odpady na budowie. Jednak przeważająca większość ma to w dużym poważaniu. Oni za to nie płacą. Im płacą. Dlatego też nie przepłacajcie i przygotujcie pojemnik na gruz i worki na pozostałe odpady.

Płacicie? To możecie wymagać.

Jerzy Kucharski
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.