Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Jak pracowali rolnicy w 2012 roku?

Autor Elżbieta Kiełbasa KRUS
Data utworzenia: 31 styczeń 2013, 08:41 Wszystkich komentarzy: 0


Jak pracowali rolnicy w 2012 roku?

Każdego roku w polskim rolnictwie indywidualnym dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków, co sprawia, że nadal zawód rolnika należy do bardzo niebezpiecznych. Ryzyko wypadku śmiertelnego w rolnictwie jest prawie czterokrotnie wyższe niż poza rolnictwem. Na wypadki w gospodarstwie rolnym narażeni są wszyscy mieszkający na jego terenie.

Praca rolnika jest niezwykle różnorodna i wykonywane czynności są bardzo zróżnicowane. Zmieniają się one zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu roku. Wykonując prace przy użyciu ciągnika i maszyn rolniczych, rolnik musi je umieć obsługiwać i naprawiać. Obsługując zwierzęta musi znać ich przyzwyczajenia i potrzeby. Obsługa zwierząt wymaga bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Większość prac w rolnictwie wykonywana jest pod gołym niebem, w różnych warunkach pogodowych, a prace polowe często wykonywane są w samotności. Prace transportowe wymagają uczestnictwa w ruchu drogowym. Rolnik musi być zatem również i kierowcą, zresztą szczególnych – bo wolno poruszających się – pojazdów. Należy zauważyć, że w prace związane z rolnictwem zaangażowani są wszyscy członkowie rodziny, także dzieci, jak również osoby w podeszłym wieku.

Jak pokazują statystyki wypadków zgłoszonych w 2012 roku do KRUS PT w Legnicy i do podległych placówek tj. PT KRUS w Górze i PT KRUS w Polkowicach, zagrożenie wypadkiem może tkwić w niewłaściwym stanie technicznym narzędzi pracy, ciągników i maszyn rolniczych czy budynków gospodarczych, ale także w zachowaniu człowieka podczas pracy.

W 2012 roku w PT KRUS w Legnicy i podległych placówkach, odnotowano niewielki spadek liczby wszystkich zgłoszonych zdarzeń z 284 w 2011 roku do 272 w 2012 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych największą liczbę wypadków stanowią upadki. Przyczyną tych wypadków jest zły stan techniczny podwórek, ciągów komunikacyjnych, nieodpowiednie obuwie, nieodpowiednie rozmieszczenie i składowanie przedmiotów pracy, niewłaściwie skonstruowane drabiny. Przykłady zdarzeń zgłoszonych do PT KRUS w Legnicy w 2012 roku:

Danuta A. lat 56 – w gospodarstwie szkółkarskim przemieszczała się grząską ścieżką w obuwiu sportowym z gładką podeszwą, poślizgnęła się i upadła doznając urazu kolana.

Monika P. lat 36 – rolniczka szła dojściem do chlewni niosąc w wiadrze ziemniaki do parnika, poślizgnęła się na nierównej, kamiennej nawierzchni podwórka i upadła doznając urazu kolana prawego.

Krzysztof F. lat 40 – rolnik przed chlewnią po załadunku obornika wsiadał do ciągnika, noga sunęła się na zabrudzonej, śliskiej stopce, upadł i doznał urazu głowy.

W 2012 roku odnotowano gwałtowne zwiększenie liczby wypadków, których przyczyną było niewłaściwe zabezpieczenie maszyn podczas postoju, niepewne trzymanie przedmiotów, niewłaściwe ułożenie ładunku, nieużywanie urządzeń zabezpieczających.

Zdzisław W. lat 53 – rolnik na własnym podwórku rozładowywał luźno ułożone drewno z przyczepy, drewno osunęło się i przygniotło rolnika. W wyniku tego wypadku rolnik doznał urazu głowy.

Anna B. lat 36 – rolniczka na własnym podwórku na wadze dziesiętnej ważyła ziemniaki na sprzedaż. Trzymając w ręce niepewnie odważnik, wyślizgnął się i upadł na palec stopy lewej powodując jej uraz.

Powyższe przykłady wypadków oraz ich przyczyny obrazują, że każdej aktywności człowieka towarzyszy ryzyko, w tym także ryzyko wypadku. Chodzi jednak o to, aby każda praca wykonywana była przy pełnej świadomości zagrożeń, które podczas danej pracy mogą występować. W związku z powyższym każdego roku KRUS PT w Legnicy organizuje liczne szkolenia i spotkania dla rolników, sołtysów i innych osób związanych ze środowiskiem wiejskim. Aby wzbogacić wiedzę rolników nie tylko w zakresie zasad BHP w rolnictwie, na szkolenia zapraszani są przedstawiciele firm i instytucji, którym bezpieczeństwo pracy w rolnictwie nie jest obojętne.

W I kwartale bieżącego roku takie szkolenia zostaną zorganizowane dla rolników z Gmin Kunice, Chojnów, Prochowice, Mściwojów, Złotoryja. Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach i innych, licznie organizowanych działaniach prewencyjnych przez KRUS PT w Legnicy. Przypominamy, że na stronie KRUS tj. http://www.krus.gov.pl/ znajduje się „Kalendarz Działań Prewencyjnych”, z którego możecie się Państwo dowiedzieć, gdzie i w jakim terminie w Waszym regionie, czy na terenie Waszej gminy, zostanie zorganizowane i przeprowadzone szkolenie czy inne działanie prewencyjne.

Pamiętajmy zatem, aby uniknąć wypadku należy pamiętać, że nie wszystkie nabyte przyzwyczajenia w wykonywaniu pracy są bezpieczne. Należy czasem spojrzeć krytycznie na dotychczasowy sposób wykonywania pracy, a w miarę możliwości zarówno fizycznych jak i finansowych, niwelować zagrożenia występujące w Państwa gospodarstwach rolnych. Pozwoli to uniknąć wypadku Panu/ Pani i członkom Państwa rodzin. Natomiast jeżeli już do wypadku w gospodarstwie dojdzie, ważne jest, aby ten wypadek niezwłocznie zgłosić do najbliższej Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku.


Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Starszy Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.