Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Wzrośnie kara za brak polisy OC

Autor admin
Data utworzenia: 27 listopad 2012, 09:20 Wszystkich komentarzy: 0


Wzrośnie kara za brak polisy OC

Do 3,2 tysiąca złotych wzrośnie kara za nieposiadanie polisy OC od 1 stycznia 2013 r. To prawie o 7% więcej w stosunku do roku obecnego. W Polsce właściciele nieubezpieczonych pojazdów zapłacili ponad 10 mln złotych kar z tego tytułu.

Zarząd Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego upublicznił wysokość opłat karnych na 2013 rok za nieposiadanie polisy OC. Od 1 stycznia właściciele samochodów osobowych, którzy nie wykupią w odpowiednim czasie ubezpieczenia zapłacą dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (1600 zł w 2013 r.). Posiadacze ciężarówek bez OC zapłacą 4,8 tysiąca złotych (trzykrotność minimalnej płacy). W przypadku gdy właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia przez kilka dni – zapłaci tylko część ustalonej kwoty – 20% kary w przypadku 3 dni, 50% do 14 dni.

Przypomnijmy, że obowiązek posiadania polisy OC ma każdy właściciel pojazdu podlegającego rejestracji, bez względu czy pojazd jest na „chodzie”, czy stoi w garażu, na parkingu, jest uszkodzony. – Polisa OC to nie jest kolejny podatek, ale realna ochrona przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. To z tego ubezpieczenia bowiem wypłacane są odszkodowania ofiarom wypadku, spowodowanego przez dany pojazd – wyjaśnia wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, Hubert Stoklas.

W zeszłym roku w Polsce uruchomiona została baza danych polis komunikacyjnych. Dzięki temu kontrola polisy OC stała się możliwa bez kontroli drogowej. Według statystyk aktualnie po polskich drogach porusza się 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów.


źródło: UFGKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.