Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Bezpieczne żniwa

Autor Elżbieta Kiełbasa
Data utworzenia: 06 sierpień 2012, 09:32 Wszystkich komentarzy: 0


Bezpieczne żniwa

Trwają żniwa tj. okres wzmożonych prac w gospodarstwach rolnych. W tym okresie wzrasta liczba wypadków zarówno wśród rolników jak i wśród członków ich rodzin. Podczas żniw rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z obsługą maszyn, transportem plonów, pracą na wysokości i dużym zapyleniem. Praca wykonywana jest niejednokrotnie w pośpiechu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Przyczyną wielu wypadków jest także zły stan techniczny maszyn, powodujący różne przeszkody technologiczne, które zmuszają rolnika do częstych interwencji. Zdenerwowanie i presja czasu prowokuje rolnika do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka i usuwania usterek bez uprzedniego wyłączenia napędu.

Należy zatem pamiętać, że przy włączonym silniku – napędzie, nie wolno wykonywać żadnych prac naprawczych, konserwacyjnych takich jak np:

1. Wymiana części, smarowanie, dokręcanie śrub – czynności te mogą być wykonywane tylko w czasie postoju i przy unieruchomionym silniku. Nie wolno smarować kół pasowych oraz pasów transmisyjnych w czasie ich pracy.

2. Stawanie i jazda na zaczepach, ramach, burtach, błotnikach i innych częściach maszyn i ciągników rolniczych.

3. Usuwanie zapchań np. słomy, czyszczenie, usuwanie gromadzących się materiałów.

Należy pamiętać również, że zabronione jest:

- przebywanie pomiędzy pracującą maszyną a ciągnikiem,

- wyskakiwanie z ciągnika lub innej maszyny w czasie jazdy, ponieważ stwarza to duże zagrożenie wypadkowe dla rolnika i innych osób.

Podczas prac żniwnych najczęściej dochodzi do pochwycenia, wciągnięcia czy przejechania przez ciągnik lub maszynę oraz z powodu braku lub złego stanu zabezpieczenia ruchomych części maszyn – braku osłon. Dlatego należy pamiętać, aby:

- w kosiarkach zabezpiecz wszystkie części wirujące,

-w kombajnach uzupełnij brakujące osłony i wyposaż go w sprawny sprzęt przeciwpożarowy,

- wszystkie koła zębate, przekładnie łańcuchowe, pasowe, wałki przekaźnika mocy, muszą mieć nieuszkodzone osłony,

- każdy sprzęt koszący czy zbierający, powinien sprawnie funkcjonować i być skutecznie zabezpieczony przed wypadkiem.

Nieodłącznym elementem żniw jest praca dzieci w gospodarstwach rodziców. Dzieci podczas żniw wykonują prace zabronione młodocianym. Często są pozostawione bez opieki i znajdują się w strefie zagrożenia. I choć od kilku lat KRUS nie prowadzi statystyki wypadkowości wśród dzieci to problem angażowania dzieci w prace w gospodarstwach rolnych nadal istnieje. Częstymi przyczynami wypadków wśród dzieci jest nie tylko nieostrożność dziecka, ale i lekkomyślność rodziców. Dlatego powierzając dziecku jakąkolwiek pracę w gospodarstwie rolnym, należy przewidzieć potencjalne zagrożenie a także dostosować ją do warunków fizycznych i psychicznych dziecka.

Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronisz nie tylko swoje życie i zdrowie, ale także życie i zdrowie swojej rodziny.

O tych i wielu innych zasad będą przypominać inspektorzy KRUS oraz PIP z Legnicy, którzy w okresie od 6 sierpnia do 9 sierpnia br. na terenie Gmin Męcinka, Prochowice, Legnickie Pole oraz Zagrodno, przeprowadzą coroczną „Akcję Żniwa”. W czasie tej akcji, będą wizytować gospodarstwa rolne oraz prowadzone prace żniwne. Akcja ta ma na celu zwiększenie świadomości rolników co do zagrożeń wynikających z pracy w gospodarstwie rolnym nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Podczas tej akcji, będą również rozdawane broszury prewencyjne, dostępne także na stronie internetowej Kasy tj. www.krus.gov.pl, do których lektury zachęcamy. Pamiętajmy, że te żniwa nie muszą być niebezpieczne.


Legnica, 06.08.2012r.


Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w LegnicyKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform