Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wernisaż wystawy "Koronowane Madonny Polskie"

Autor admin
Data utworzenia: 23 lipiec 2012, 09:15 Wszystkich komentarzy: 18


Wernisaż wystawy "Koronowane Madonny Polskie"

W ostatni piątek 20 lipca o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Koronowane Madonny Polskie”. Przybyli goście mogli podziwiać obrazy namalowane przez urodzoną w pobliskim Witkowie Janinę Bożenę Aleksy.

Wernisaż zgromadził wielu oglądających. Poza liczną rodziną artystki w Muzeum gościł Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej ks. bp. dr Marek Mendyk, księża z Chojnowa oraz pobliskich parafii, starosta legnicki Jarosław Humenny, przedstawiciele władz Chojnowa oraz wielu innych gości zainteresowanych sztuką malarską. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.

Obrazy, które zdobić będą ściany chojnowskiego Muzeum do 20 sierpnia br. namalowane są przez panią Bożenę Janinę Aleksy dla Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Wiele z tych dzieł posiada swoistych sponsorów, których nazwiska znajdują się przy obrazach kolekcji. Kolejne kopie obrazów Matki Bożej ukoronowanych przez Prymasa Wyszyńskiego (41 koronowanych i 6 rekoronowanych) czekają na realizację.


Komentarze

Pani bozia — koronowana bogini katolicka w formie obrazu. Jak podają, w Polsce znajduje się ok. 200 takich obrazów, które, jak zapewniają, należy darzyć większą czcią religijną niż zwykłe, niekoronowane. Bozie koronowane przez ekscelencyje udzielają specjalnych odpustów w wyznaczone dni roku.
Tak to ekscelncyje mają władzę na madonną bo mogą ją koronować tak samo jak każdy książę może wezwać Jezusa podczas mszy do opłatka ,taki rodzaj magi :)
Widać do Chojnowa zajechała jedna taka ekscelencyja a i dewotki Chojnowskie z kwiatami się pojawiły.
Za panem i amen i jeszcze alleluja i serca w górę !
...i nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Drugie przykazanie się kłania w pas..
zgłoś komentarz
Psymon - byłeś? Widziałeś? Skąd wiesz, że to "dewotki" z kwiatami?
zgłoś komentarz
NIE :) są zdjęcia ,tak dział media że coś wiesz nawet jak cię tam niema ,zdjęcia są marnej jakości ale dewocje Chojnowską w śród elyt ;-) widać jak na dłoni .
zgłoś komentarz
gdyby wladze nie byly ksieciobojne to nie bylyby wladzami tego miasta.
zgłoś komentarz
a na jakiej podstawie stwierdzasz, że to dewotki?
zgłoś komentarz
dewocja przesadna pobożność; gorliwe, manifestacyjne wypełnianie praktyk relig.; por. bigoteria.
dewot (dewotka) pobożniś, świętoszek.
Na takie że osoby mało zainteresowane paniami bozimi czy ekscelencują taką imprezę sobie raczej by darowały ,tylko zdewociałe elyty z kwiatami ekscelencyje i książęta witały .Jeszcze na takiej że dewoty to często osoby nieznające dobrze podstaw swojej religii ,cała ta historia z tym że ekscelencyje koronują panią bozię czy bałwochwalstwo jest w tym przypadku czystą herezją .
zgłoś komentarz
no i widzisz - tu się mylisz - bo te niby "dewoty" kwiaty miały, ale nie dla księży tylko dla autorki wystawy. nie widziałam, żeby jakikolwiek ksiądz z jakimkolwiek zielskiem wyszedł...
zgłoś komentarz
Na 100% ekscelencyja dostał kwiaty a to że ty nie widziałaś że z nimi czy bez wychodził o niczym nie świadczy poza tym że sam ich nie niósł ,ekscelencyje zawsze dostają kwiaty ,zawsze się "je" wita ! Poza tym podałem kilka powodów dlaczego to dewoty a nie tylko jedną "kwiatową" obdarowywanie ekscelencyji kwiatami jest małą oznaką dewocji w stosunku do reszty dewocji i herezji .

Brawa dla autorki :) tyle pań bozich ... koronowanych przez ludzi.Jutro namaluje swoją i zakoronuje i będzie to pani bozia Chojnowska.
zgłoś komentarz
na 100% nie dostała - ale nie będę się z Tobą spierać - bo Ty jak zwykle wszystko wiesz najlepiej... szkoda czasu.
zgłoś komentarz
Ekscelencyja NIE DOSTAŁ ! to że to chłop w spódnicy szacunek musi być :) Skąd wiesz skoro nie widziałaś tylko ekscelencyji aby z nimi wychodził ,to żaden dowód,tłumaczę tobie że ekscelencyje zawsze dostają kwiaty a dewotki całują je po rękach na klęczkach a on niby taki dobry i się wzdryga że nie trzeba ale łapska wystawia do całowania :-) alleluja .
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.