Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Opactwo Cystersów w Lubiążu to największy zespół klasztorny w Polsce

Autor Maciek
Data utworzenia: 17 lipiec 2012, 08:48 Wszystkich komentarzy: 0


Opactwo Cystersów w Lubiążu to największy zespół klasztorny w Polsce

Droga dojazdowa do Opactwa Cystersów w Lubiążu przebiega przez Legnicę, Prochowice, następnie drogą 94 oraz 338 docieramy do celu. Zaraz przy Opactwie znajduje się darmowy parking dla autokarów oraz samochodów osobowych. Z miejscem nie powinno być najmniejszego problemu.


Opactwo Cystersów w Lubiążu jest największym zespołem klasztornym w Polsce, należy również do największych w Europie. Pałac opata i klasztor w Lubiążu tworzą olbrzymi kompleks, którego zachodnia fasada ma 223 m długości. Północne skrzydło pałacu ma szerokość 118 m. Jest tu ponad 300 pomieszczeń. Główne wejście na teren zespołu klasztornego prowadzi przez most nad fosą, który jest osobnym zamkniętym budynkiem bramnym z 1601 r. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Miejsce to jest niezwykle ciekawe i tajemnicze. Budynki skrywają wiele tajemnic i ciekawych historii z nimi związanych. W skład zespołu klasztornego wchodzą:

1. Bazylika wniebowzięcia NMP

2. Pałac Opatów

3. Pomocniczy kościół św. Jakuba

4. Zabudowania gospodarcze

Opactwo obecnie znajduje się pod opieką Fundacji Lubiąż. Dzięki jej staraniom i podjętym pracom remontowym w Lubiążu można zwiedzać salę książęcą oraz refektarz letni, jadalnię opata i kościół klasztorny, znajdujący się nadal w remoncie. Niektóre pomieszczeniaoferują ciekawe wystawy poświęcone np. śląskiej sztuce nagrobnej czy dziejom cukrownictwa.

Ciekawostką jest fakt, że corocznie odbywa się tutaj wielka impreza pod nazwą oblężenie zamku. Jest to inscenizacja wydarzeń mających miejsce w przeszłości. Całość odbywa się 1 września i jest niezwykle fascynująca.


Atrakcje opactwa w Lubiążu można zwiedzać codziennie w godz. 9.00-18.00 (kwiecień-październik) lub 10.00-15.00 (listopad-marzec).

Bilety:
- normalne 10,00zł
- ulgowe 6,00zł

KONTAKT:

Fundacja Lubiąż
Pl. Maxa Borna 9
50-204 Wrocław
tel/fax: 071 322 21 29

www.fundacjalubiaz.org.pl
biuro@fundacjalubiaz.org.pl

ADMINISTARTOR OBIEKTÓW
tel. 071/ 389 71 66

Źródło: www.lubiaz.plKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform