Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Wystawa dokumentująca partnerstwo miast Chojnów – Egelsbach

Author: admin
Creation date: 09 July 2012, 14:27 All comments: 4


Wystawa dokumentująca partnerstwo miast Chojnów – Egelsbach

W ostatni piątek o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Partnerskie wizyty: Chojnów 2011 i Egelsbach 2012”. Wystawa potrwa do końca sierpnia.

W spotkaniu poza gośćmi, władzami miasta Chojnowa udział wzięli również chojnowscy przyjaciele z partnerskiego miasta Egelsbach z burmistrzem Rudi Moritzem na czele, który tymi słowami przywitał przybyłych:

- Drodzy przyjaciele z Chojnowa – wszystkich bardzo serdecznie witam, tych których znam od dawna i tych, których znam tylko z widzenia. Cieszę się, że mogę tutaj być, ale chciałbym przekazać również pozdrowienia od mojego następcy, który nie mógł przyjechać, ponieważ musi się wciągnąć w pracę burmistrza, poza tym musi załatwić te wszystkie sprawy, których ja nie zdążyłem załatwić. Nowy burmistrz przekazuje Wam wiele pozdrowień, obiecał, że przyjedzie do Chojnowa, ale również ja przyjadę by wszystko dobrze się skończyło.


Status miast partnerskich, jaki łączy Chojnów i Egelsbach to nie tylko wzajemne odwiedziny i spotkania, czy poznawanie kultury, obyczajów i tradycji. To również współpraca, która ma na celu niesienie pomocy ludziom potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym, osobom z niezamożnych rodzin. Również tym razem goście z Niemiec przywieźli pomoc, która zostanie podzielona i rozdana przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Chojnowa.


Podczas spotkania usłyszeliśmy również kilka słów na temat wymiany młodzieży szkolnej. Jako pierwsi z propozycji wyjazdu do Niemiec skorzystali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, którzy odwiedzili szkołę w Langen, do której uczęszcza młodzież z Egelsbach. Młodzież, dyrektorzy szkół i władze obu miast potwierdzają, że tego typu wyjazdy będą kontynuowane z racji powodzenia pierwszej wymiany.


Poznaliśmy również kulisy momentów upamiętnionych na zdjęciach. Podczas wizyty w Egelsbach zaproszeni chojnowianie odwiedzili m.in. instytucje, gdzie zatrudnione są osoby niepełnosprawne. Dzięki temu jej pensjonariusze mają poczucie własnej wartości, od momentu zatrudnienia aż do śmierci praca ta daje im bezpieczeństwo socjalne. Poza tym, że tam pracują to również mieszkają - każdy ma swój pokój, wydzielona jest również wspólną część gdzie wszyscy się spotykają. Państwo wprawdzie wspiera takie instytucje, ale mieszkańcy mają poczucie przydatności i nie muszą się martwić co z nimi będzie gdy odejdą ich rodzice.


Chojnowianie odwiedzili również Heidelberg, miasto, w którym mieści się najstarszy Uniwersytet w Niemczech. Najciekawsza była jednak wizyta w browarze w Darmstadt, gdzie wszystkich przywitano kuflem ze schłodzonym piwem, idealnym po ciężkiej wędrówce.


W trakcie spotkania usłyszeliśmy również ciekawą anegdotkę. W zeszłym roku jako prezent dla Chojnowa burmistrz Egelsbach przywiózł koło ratunkowe podpisane: „płyniemy na tej samej fali”. Było to odniesienie do chojnowskiego Basenu Miejskiego. W Egelsbach jest również basen, który spędza sen z powiek władzom miasta – jest bardzo drogi w utrzymaniu. Gdy u nas otwierano basen burmistrz Rudi Moritz powiedział: „Zobaczycie ile będziecie do niego dokładać”.


W odpowiedzi usłyszeliśmy ripostę Burmistrza Miasta Chojnowa – Inwestujemy w nasze przyszłe pokolenia. Kupujemy dzieciom bilety na lekcje wychowania fizycznego, uczymy je pływać, na Basenie jest również gimnastyka korekcyjna. Dbamy o przyszłe pokolenia. Nic nie dopłacamy do Basenu, a powiem więcej – komercyjnie zarabiamy.

Po spotkaniu na wszystkich czekał mały poczęstunek. Wystawa, której organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna oraz Chojnowskie Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich będzie otwarta do końca sierpnia.
Comments

widze smietanka sie bawi. pal szesc jesli dzieki temu faktycznie zachodni sasiedzi przywioza jakies podarki
report comment
hehehe faktycznie śmietanka tylko trochę stęchła "sama młodzież" ok pewnie że się czepiam ale trochę dla zabawy (wybaczcie powstrzymać się nie mogłem). Niech ktoś mi powie i wytłumaczy jeśli są jakieś owoce tej wzajemnej pomocy to decyzje kto z nich skorzysta dlaczego właśnie należy do "Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Chojnowa" i czy darczyńcy ,owi Niemcy o tym wiedzą .
CO to za "Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Chojnowa" jakieś masło maślane ,każdy kto chodzi do kościoła należy do rodziny ,jednej i wielkiej ,wspaniałej i oczywiście jedynej i słusznej rodziny Katolickiej ,to dwie plebanie ,książęta,dwa kościoły nie starczają katolikom ?
Jak ktoś niekatolik to dostanie pomoc ?
Dziwne to wszystko .
report comment
coraz czesciej slysze o tym stowarzyszeniu rodzin katolickich. sporo osob w chojnowie do niego nalezy. jesli pomagaja biednym to chocby i byli scjentologami to bym ich pochwalil.
report comment
To się tu różnimy ,uważam że jeśli ktoś chce komuś pomagać z góry samą nazwą nie ogranicza sobie pola manewru Druga sprawa jeśli nie jesteś katolikiem albo jesteś kawalerem lub panną to co z tobą ? ani działać raczej nie możesz i chyba na pomoc też raczej nie ! Wszak to stowarzyszenie RODZIN KATOLICKICH chyba że to nic nie znaczy,pusty frazes ,banał ! :) .Pamiętaj że religia ,polityka zawsze dzieli a nie łączy .Jak dla mnie to rodzaj chorej dewocji ,ludzie którzy chcą pomagać nie określają siebie anie religijnie ani politycznie aby ewentualna pomoc trafiała faktycznie do wszystkich o aby też nie odstraszał ewentualnych darczyńców .Sama nazwa Rodzin Katolickich czy inna jak Caritas jest dla mnie nie do przyjęcia a działania tej drugiej to czyta patologia społeczna.

http://www.mafiapress.pl/d_1518.html
report comment

Add Comment

You have to be loggin to add comment.