Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Rozpoczynają się prace polowe. Rolnicze maszyny częściej na drogach

Autor admin
Data utworzenia: 15 kwiecień 2021, 11:15 Wszystkich komentarzy: 0


Rozpoczynają się prace polowe. Rolnicze maszyny częściej na drogach

Wraz z nastaniem wiosny rozpoczyna się intensywny okres dla każdego rolnika. Dla pozostałych kierowców oznacza to zwiększenie liczby pojazdów rolniczych na drogach publicznych. Poruszanie się takimi maszynami wymaga jednak od kierujących nie tylko odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, ale i dużych umiejętności. Niestety, przepisy ruchu drogowego wciąż są często lekceważone.

- Wyprzedzając pojazdy posiadające spore gabaryty, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i wykonywać manewry z bardzo dużą ostrożnością - informuje asp. Anna Grześków z legnickiej policji - Apelujemy do wszystkich osób wykonujących prace polowe, aby wykonywali ją w sposób bezpieczny ze szczególnym zwróceniem uwagi na małoletnich, którzy angażują się w pomoc. Nigdy nie pozostawiajmy dzieci bez nadzoru przy maszynach i urządzeniach rolniczych, aby zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

Przepisy na drogach publicznych

Jak podaje serwis farmer.pl, jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń podczas poruszania się maszynami rolniczymi to nie zjeżdżanie na prawo i nie ułatwianie wyprzedzania innym kierującym. Rolnicy muszą także pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa w przyczepie możemy przewozić maksymalnie 5 osób.  

Każdy rolnik powinien zwrócić baczną uwagę czy po doczepieniu kultywatora, siewnika lub  brony jego ciągnik jest dobrze oznakowany i widoczny, zarówno w dzień jak i podczas poruszania się po zmroku. Wszystkie elementy urządzeń wystające poza obrys maszyny rolniczej powinny być widocznie oznakowane naprzemiennie pasami o barwie białej i czerwonej.

Zgodnie z art. 45 ust. 3 pkt 1 (rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2012 r.) dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3 m.

Zabrudzenie drogi błotem. Co za to grozi?

Sporym problemem w okresie od wiosny do jesieni są drogi publiczne ubrudzone błotem. Zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zgodnie z przepisami zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1500 złotych. Jeśli rolnik nie usunie zabrudzenia na żądanie zarządcy drogi, to – oprócz mandatu – może zostać również obciążony kosztami oczyszczenia jezdni zleconej firmie zewnętrznej.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.