Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Wielki Piątek - dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa

Autor admin
Data utworzenia: 02 kwiecień 2021, 11:14


Wielki Piątek - dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego; przeżywany jest jako jako dzień żałoby...

ilustracja: Diego Velázquez - Chrystus ukrzyżowany

Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy św. W świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia męki Pańskiej. To dzień zadumy, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych.

Katolików w ten dzień obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia.

Liturgia Męki Pańskiej i Droga Krzyżowa

Liturgia Męki Pańskiej sprawowana jest godzinach popołudniowych. Umożliwia wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomina cierpienia Jezusa Chrystusa. Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów.

W chojnowskich kościołach Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00 (kościół św. Apostołów Piotra i Pawła) oraz 18.30 (kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny).

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej, będące nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.