Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja

Wielki Czwartek. Wieczorem rozpoczynie się Triduum Paschalne

Autor admin
Data utworzenia: 01 kwiecień 2021, 14:48 Wszystkich komentarzy: 3


Wielki Czwartek. Wieczorem rozpoczynie się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Dzisiejsze liturgie upamiętniają Ostatnią Wieczerzę, czyli ustanowienie Eucharystii, a także idei kapłaństwa służebnego.

ilustracja: Ostatnia Wieczerza według Jacopa Tintoretta

Wielki Czwartek w chojnowskich parafiach

W kościele farnym św. Apostołów Piotra i Pawła, Liturgia Wielkiego Czwartku odbędzie się o godzinie 18:00 (adoracja z okazją do spowiedzi od 20:00 do 23:00).

O godzinie 18:30 rozpocznie się Msza Św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Od 20:00 do 22:30 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”.

Ze względu na obostrzenia, do dnia 9 kwietnia zgromadzenia organizowane w kościołach mogą się odbywać, pod warunkiem, że znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 20 m2 powierzchni.

Wielki Czwartek, czyli...

Wielki Czwartek przypada 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzony jest przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Od wieczornej Mszy w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików.

Podczas mszy w trakcie hymnu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną (mogą być jednak nadal używane dla podtrzymania śpiewu). Dzwonki aż do rozpoczęcia Chwała na wysokości nocnej Mszy Wigilii Paschalnej są zastąpione przez kołatki. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum".


Komentarze

A POŹNIEJ DO SKLEPÓW ZARAŻAĆ BLIŹNICH
zgłoś komentarz
babcia55. Pani już nic nie pomoże....
zgłoś komentarz
tak ,to prawda,tej,,babci,,już niestety nic nie pomoże
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.