Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

GChBO: Urząd Gminy szykuje możliwość głosowania przez internet

Autor admin
Data utworzenia: 14 styczeń 2021, 15:44 Wszystkich komentarzy: 0


GChBO: Urząd Gminy szykuje możliwość głosowania przez internet

Podczas grudniowej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami w ramach Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Urząd Gminy czeka na uprawomocnienie się uchwały i szykuje możliwość głosowania przez internet.

Dla włodarzy gminy wiejskiej szeroki wachlarz narzędzi partycypacyjnych to od wielu lat powód do dumy. W 2021 roku wydatki na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego mają wynosić nie mniej niż 306 000 złotych.

- Gminny Chojnowski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych będąca sposobem decydowania o części wydatków publicznych - czytamy w opisie - Istotą budżetu obywatelskiego jest umożliwienie mieszkańcom gminy podjęcie decyzji odnośnie celów, na jakie zostanie przekazana część środków z budżetu gminnego. Dzięki temu każdy mieszkaniec może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na jakie zadania środki pieniężne z budżetu obywatelskiego zostaną przeznaczone.

Głosowanie przez internet

Dotychczas głosowania w ramach GChBO odbywały się w sposób stacjonarny - "lokale wyborcze" dla poszczególnych sołectw zlokalizowane były w wiejskich świetlicach. W tym roku zagrożenie epidemiczne zmusiło przedstawicieli Urzędu Gminy do zmiany procesu wyboru najlepszego projektu. Najważniejszą innowacją ma być wprowadzenie głosowania przez internet, poprzez wypełnienie interaktywnego formularza do głosowania.

Jak tłumaczy Anna Banaszek, Kierownik Referatu Promocji i Kultury w Urzędzie Gminy, osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą miały możliwość oddać swój głos w ogólnodostępnym punkcie głosowania zlokalizowanym w budynku urzędu. Sam proces głosowania ma zostać przedłużony do 2 tygodni.

Propozycje będzie mógł złożyć każdy mieszkaniec gminy Chojnów

Jeżeli przyjęta przez radnych uchwała nie zostanie uchylona, już pod koniec stycznia ma ruszyć internetowa platforma, za pośrednictwem której będzie można zgłaszać obywatelskie projekty. Nasze pomysły będziemy mogli także "rejestrować" osobiście, poprzez złożenie wypełnionego formularza w Urzędzie Gminy Chojnów oraz za pośrednictwem poczty.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, do budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszanie jedynie zadania o charakterze infrastrukturalnym i społecznym. Zgłoszone zadania muszą należeć do zadań własnych gminy, które są możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego.

Podobnie jak w latach minionych, tak i tym razem nie będą mogły być zgłaszane zadania związane z remontem dróg.

Ponad milion złotych na narzędzia partycypacyjne

Budżet Obywatelski to jednak nie wszystko. W gminie Chojnów od lat funkcjonują także fundusz sołecki oraz inicjatywa lokalna. Łącznie na narzędzia partycypacyjne samorząd gminny w 2021 roku przeznaczył kwotę ponad milion złotych.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.