Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

UM przypomina o zimowych obowiązkach

Autor admin
Data utworzenia: 14 styczeń 2021, 11:07 Wszystkich komentarzy: 1


UM przypomina o zimowych obowiązkach

Śnieg w dobie zmian klimatycznych stał się w ostatnich latach prawdziwym rarytasem. Biały puch oznacza dla właścicieli nieruchomości dodatkowe obowiązki.

Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego wystosował komunikat do mieszkańców Chojnowa, w którym przypomina o obowiązku utrzymania bieżącego porządku i czystości chodników przylegających do nieruchomości. - Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy: uprzątniecie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z przepisami, odśnieżanie chodników nie należy do zdań gminy, ponadto gmina nie pokrywa wydatków na narzędzia niezbędne do odśnieżania, jak również kosztów poniesionych na zakup soli i piasku do posypywania chodników. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązku uprzątnięcia chodnika, wówczas może być na niego nałożona grzywna, której maksymalna wysokość wynosi 1500 zł.

Policja przypomina o obowiązku odśnieżania samochodu

Na kierowcach ciąży obowiązek dokładnego odśnieżania samochodów. Policja przypomina - prawidłowo przygotowany pojazd do jazdy ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Przypominamy, że to na kierujących ciąży obowiązek dokładnego odśnieżenia auta, wyposażenia w płyn do spryskiwaczy, wycieraczki, a także zimowe opony. Kierowcy samochodów ciężarowych dodatkowo powinni zwrócić uwagę na to, aby usunąć z dachu pojazdu lub przyczepy lód, który spadając może spowodować uszkodzenie innego samochodu, a nawet doprowadzić do poważnego wypadku - tłumaczy podkom. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Zgodnie z artykułem 66 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym, samochód musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Każdemu, kto ten przepis zlekceważy grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.


Komentarze

Szkoda że o drogach się tak nie pamięta jak o ustawianiu obywateli :]
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.