Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Gnijące jedzenie na trawnikach

Autor admin
Data utworzenia: 11 styczeń 2021, 17:17 Wszystkich komentarzy: 2


Gnijące jedzenie na trawnikach

Wciąż nierzadkim widokiem jest wyrzucanie resztek jedzenia na przyblokowe trawniki - by się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na krótki spacer po Chojnowie. Wiele osób nie wie, że taka forma "dokarmiania" to także zaśmiecanie terenu, za które może grozić mandat. Resztki z naszych stołów to także spore zagrożenie dla samych zwierząt...

Temat ten podejmujemy na prośbę jednej z mieszkanek Chojnowa, która zwraca nam uwagę na powtarzający się problem pod jej blokiem. Niestety, nie jest to jedyny blok pod którym możemy natknąć się stertę rozrzuconego chleba, lub całą gromadę gołębi.

Suchy chleb to widok najczęstszy; nie brakuje jednak i takich, którzy ze zwierzętami chcą podzielić się gotowanymi ziemniakami czy resztkami mięsa. Latem rozrzuconym resztkom zaczyna towarzyszyć nieznośny odór, a samo jedzenie przyciąga nie tylko gołębie...

"Populacja szczurów rośnie w siłę"

- Zanim jeszcze trafią do śmietnika, lądują na trawnik. Po świętach spotkałam kilka takich "kupek", np.: z ogórków kiszonych i kabanosów - zaznacza jedna z naszych czytelniczek.

- Co najdziwniejsze: sprawcami tego są zwykle starsi ludzie, którzy niejedno przeszli i od których wymagałoby się więcej szacunku do chleba - czytamy w innym komentarzu - Zupełnie tego nie rozumiem. Przecież są kontenery na bioodpady. Można też chleb w reklamówce powiesić na pobliskim płocie - zwykle znajdą się osoby tym zainteresowane. Rzucanie chleba na ziemię to po prostu profanacja chleba, który powinien być szanowany. Wyrzucając chleb na ziemię dokarmiamy przede wszystkim szczury, które mnożą się niemiłosiernie. A poza tym chleb jest szkodliwy dla ptaków, które karmi się ziarnem.

Jeżeli już dokarmiamy ptaki to róbmy to mądrze

Pieczywo nie jest, wbrew popularnemu przekonaniu, właściwym składnikiem diety ptaków, a w przypadku niektórych gatunków może okazać się nawet zabójcze.

Popularne karmienie chlebem ptaków wodnych to zdecydowanie zły pomysł. U kaczek czy łabędzi chleb może powodować m.in. kwasicę, stłuszczenie wątroby, u niektórych gatunków także uszkodzenia nerek. Pieczywo zawiera dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje.

Czym zatem karmić? Dobre okazać mogą się ziarna, słonecznik, płatki owsiane, słonina (niesolona), jabłka, gruszki, banany czy rodzynki. Pamiętajmy jednakże, że dzikie zwierzęta - o ile ziemia nie jest przykryta grubą warstwą śniegu - są w stanie same poradzić sobie zimą.

Dbajmy o wspólną przestrzeń

Wyrzucanie na przyblokowy trawnik resztek jedzenia jest po prostu zaśmiecaniem, a w myśl art. 145 kodeksu wykroczeń - kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Zamiast jednak liczyć, że ktoś wpadnie na gorącym uczynku, warto po prostu zacząć edukować własnych sąsiadów, co wcale łatwe może się nie okazać.Komentarze

Trawniki zaśmiecone resztkami to faktycznie problem, lecz większym problemem są chodniki i trawniki zanieczyszczone psimi odchodami. Niestety, właściciele pupili pozostają bezkarni. Brak kultury ludzi to prawdziwą zmora w Chojnowie.
zgłoś komentarz
fakt ,jest problem,ale dlaczego nikt nie walczy z plagą szczurów?
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.