Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Starostwo zachęca do udziału w programie wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego

Autor admin
Data utworzenia: 07 styczeń 2021, 13:32 Wszystkich komentarzy: 0


Starostwo zachęca do udziału w programie wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego

Od 7 stycznia na terenie powiatu legnickiego realizowany jest projekt „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. Na mieszkańców czekają bezpłatne testy, które mogą uratować czyjeś życie.

Powiat legnicki w grudniu dołączył do zainicjowanej przez wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu, które jest koordynatorem projektu, w ramach współpracy przekazuje samorządom, które przystąpiły do programu testy na krew utajoną w kale.

- Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań - informuje legnickie starostwo.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Osoby chcące wziąć udział w akcji najpierw rejestrują się, w wyznaczonym terminie odbierają ankietę oraz bezpłatny test do samodzielnego pobrania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

- Ilość testów jest ograniczona. Program realizuje Wydział Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych. Kontakt: Joanna Zieziula 76 724 35 67.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.