Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Odsłonięcie pomnika z udziałem Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej i marszałek Sejmu

Autor Chojnowska Drużyna Strzelecka
Data utworzenia: 21 wrzesień 2020, 13:54 Wszystkich komentarzy: 0


Odsłonięcie pomnika z udziałem Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej i marszałek Sejmu

W sobotę 19 września 2020 roku został uroczyście odsłonięty pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Polkowicach. Dwumetrowa figura Marszałka Józefa Piłsudskiego odlana jest z brązu - w mundurze galowym z orderami i w płaszczu zimowym oraz ważnymi elementami: maciejówką, buławą oraz szablą. Pomnik stanął na skwerze u zbiegu ulic Towarowej i Browarnej w centralnej części miasta. Pomnik powstał dzięki staraniom społecznego komitetu a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli marszałek Sejmu, burmistrz Polkowic, parlamentarzyści Zagłębia Miedziowego.

W uroczystości wzięli udział m. in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Pani Senator RP Dorota Czudowska, pani poseł na Sejm RP Ewa Szymańska, parlamentarzyści Zagłębia Miedziowego, Diecezjalny Kapelan Związku Strzeleckiego na terenie Diecezji Legnickiej - ks. Łukasz Świerniak, wicewojewoda dolnośląski, władze samorządu województwa dolnośląskiego, powiatu polkowickiego i gminy Polkowice oraz Chojnowska Drużyna Strzelecka która zapewniła oprawę ceremonii odsłonięcia pomnika.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Barbary. Eucharystię celebrował ks. prał. Jarosław Święcicki, który wygłosił homilię do wiernych. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, lokalnych szkół, kopalń miedzi.

Po Mszy wszyscy jej uczestnicy przemaszerowali za pocztami sztandarowymi na skwer gdzie usytuowany jest pomnik Marszałka Piłsudskiego, i gdzie zebrali się polkowiczanie, którzy chcieli być świadkami tego wydarzenia.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego swoje wystąpienia mieli poszczególni goście, zaproszeni na to wydarzenie. Jako pierwszy głos zabrał Roman Rozmysłowski, przewodniczący Komitetu Społecznego Budowy Pomnika, który m. in. przybliżył obecnym historię powstawania stowarzyszenia oraz jego największej inicjatywy. Po nim do mieszkańców polkowickiej gminy zwróciła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- To niezwykła i wyjątkowa uroczystość. Cud nad Wisłą pozwolił trwać nam, państwu młodemu, które dopiero co odzyskało niepodległość, ale pozwoliło obronić się całej Europie przed nawałą bolszewicką. Marszałek Józef Piłsudski - człowiek z krwi i kości, zawsze był wśród swoich żołnierzy, zawsze nosił w sercu Polskę i całe swoje życie poświęcił ojczyźnie. Patriotyzm był mu przypisany od samego początku. Dlatego jestem dumna, że mieszkam w Zagłębiu Miedziowym, która tak bardzo pielęgnuje wartości patriotyczne - mówiła marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Nie zabrakło także podziękowań dla Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, która dumnie reprezentowała swoją obecnością Chojnów.

- Ten pomnik i cała oprawa dzisiejszego wydarzenia, uroczystości, pokazuje, jak wielką wagę państwo do tego przywiązujecie. Dlatego jeszcze raz gratuluję i bardzo serdecznie dziękuję - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Po Elżbiecie Witek przemawiali jeszcze m. in. wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa oraz burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. natomiast w imieniu ministra Krzysztofa Kubowa list do uczestników wydarzenia przeczytał pełnomocnik wojewody dolnośląskiego Michał Kielan. Burmistrz Polkowic w swoim przemówieniu wiele miejsca poświęcił podziękowaniom dla osób i instytucji zaangażowanych w budowę pomnika.

Pomnik poświęcił ks. Jarosław Święcicki. Kulminacyjnym momentem sobotniego wydarzenia było uroczyste zerwanie szarfy na cokole pomnika, którego dokonała Elżbieta Witek w asyście zaproszonych gości. Następnie przedstawiciele poszczególnych instytucji i stowarzyszeń oraz osoby prywatne składały wieńce i kwiaty pod spiżową postacią pierwszego Marszałka Polski.

Apel pamięci odczytał Komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej por. ZS Czesław Dul.

Po krótkim przerywniku artystycznym uroczystość zakończył żołnierski obiad w pobliskiej szkole zorganizowany przez uczniów i nauczycieli katolickiej szkoły podstawowej i liceum w Polkowicach.

Po uroczystościach przy pomniku marszałek Sejmu Elżbieta Witek poświęciła trochę czasu Chojnowskiej Drużynie Strzeleckiej, a po obiedzie wpisała się do kroniki strzeleckiej.

Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej dumnie zaprezentowali miasto Chojnów na tak ważnej uroczystości lokalnej, oprócz wystawienia pocztu sztandarowego, aktywnego uczestnictwa w mszy, warty przy pomniku, niesieniu wieńców mieli różne inne obowiązki.

Po smacznej grochówce i różnych słodkościach Strzelcy udali się na basen, aby się zrelaksować po trudach związanych z uroczystością.


Jeżeli interesuje cię przygoda, poznawanie nowych swoich umiejętności, nowe ciekawe znajomości i uczestnictwo w różnych inicjatywach to przyjdź na nasze zbiórki, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 19:00 w Siedzibie Strzelców mieszczącej się w przyziemiu Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Poźniaków 2, wejście od strony podwórka. (Bramka wejściowa przy plebani i dalej w kierunku szkoły).

Przyjdź, zobacz i sam oceń czy to jest dla Ciebie.

Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać. - Józef Piłsudski o przynależności do ZS Strzelec.

Starszy chorąży ZS Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej

Mirosław JadachKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.