Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Zamek Czocha na weekend, czemu nie?

Autor Maciek
Data utworzenia: 11 maj 2012, 08:52 Wszystkich komentarzy: 1


Zamek Czocha na weekend, czemu nie?

Kolejną propozycją na spędzenie ciekawego weekendu jest odwiedzenie pobliskiego zamku Czocha. Obiekt ten znajduje się w miejscowości Leśna oddalonej od nas zaledwie o 80 kilometrów. Droga dojazdowa jest bardzo prosta. Z Chojnowa kierujemy się na Jędrzychowice, po dojechaniu do zjazdu na Lubań obieramy właśnie ten kierunek. Następnie nasza trasa prowadzi przez Kościelnik, Kościelniki Średnie docierając finalnie do miejscowości Leśna. Będąc na miejscu za znakami kierujemy się do celu naszej podróży.


Zanim jednak rozpoczniemy zwiedzanie warto byłoby poznać nieco historię tego ciekawego zamku. W miejscu, gdzie stoi dziś słynny jak Polska długa i szeroka gotycki zamek warowny, we wczesnym średniowieczu istniał gród obronny o drewnianej konstrukcji i kamienno-ziemnych umocnieniach. Historia murowanej twierdzy rozpoczyna się w połowie XIII wieku, zapewne za sprawą króla czeskiego Przemysła II, choć nie brakuje głosów, że jej fundatorem mógł również być jeden z książąt świdnicko-jaworskich, starający się w ten sposób umocnić pozyskany fragment górnych Łużyc. W latach od 1253 do 1319 tereny te należały do dynastii brandenburskich Askańczyków, a w 1306 dzierżawcą bądź właścicielem zamku był Johann von Birbestein, domniemany starosta królewski. W 1319 roku obiekt przeszedł na własność księcia jaworsko-świdnickiego Henryka I, ten zaś niespełna 20 lat później wymienił Czochę, wraz z zamkiem Świecie oraz Lubaniem, Mirskiem i Żarami za połowę miasta Głogowa, którą otrzymał od Jana Luksemburskiego w dożywocie. Faktyczne przekazanie władzy na tym terenie nastąpiło jednak dopiero po śmierci księcia, czyli w roku 1346.


Obecnie zamek Czocha to rozległy i niestety nieco zaniedbany kompleks, składający się z dwóch przedzamczy: górnego i dolnego, fosy z przerzuconym nad nią kamiennym mostem oraz zamku górnego, obejmującego zespół budynków z wewnętrznym dziedzińcem i stojącą w jego obrębie tzw. studnią niewiernych żon. Wejście główne prowadzi przez bramę z wczesnobarokowym portalem zdobionym kartuszami herbowymi oraz rzeźbą z wizerunkiem szermierza, a nad całością góruje masywna, okrągła wieża nakryta renesansowym hełmem z drewnianą kulminacją. Wraz z upadkiem poprzedniego systemu zamek rozpoczął działalność komercyjną i obecnie funkcjonuje jako dość drogi hotel z główną atrakcją w postaci Komnaty Książęcej wyposażonej w znacznej części w meble i urządzenia sanitarne pochodzące z czasów ostatniego właściciela. Czasami organizuje się tutaj imprezy masowe: pokazy walk rycerskich lub koncerty muzyki dawnej, częściej jednak pomieszczenia i otoczenie zamku wynajmowane są pod różnego rodzaju imprezy zamknięte.


Zwiedzanie zamku nie jest długie i trwa zaledwie 20 minut. Dzięki obecności przewodnika dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy i zwiedzamy wnętrze obiektu. Nie jest to jednak koniec atrakcji. Po małej wycieczce nie należy zapomnieć o tym co znajduje się dookoła zamku. Na lewo od kamiennego mostu prowadzącego do głównego wejścia znajduje się brama. Często pomijana przez turystów kryje dostęp do świetnie zachowanego międzymurza z basteją i drewnianymi gankami obronnymi, po których bez przeszkód można spacerować. Tędy też prowadzi wejście do zlokalizowanej w podziemnej części zamku izby tortur - średnio zajmującej. Znacznie więcej emocji powinno zapewnić zwiedzanie mieszczącego się tuż przy bramie wjazdowej Muzeum Przedzamcza. W przyziemiu znajduje się rekonstrukcja mieszkania Guntera Rybaka z pełnym wyposażeniem, tj. sypialnia, kuchnia, łazienka, warsztat krawiecki oraz piwniczka i pomieszczenia gospodarskie.Źródło: www.zamkipolskie.pl


Komentarze

Można połączyć pasję zwiedzania z wypoczynkiem nad woda tuż obok zamku.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.