Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Przyjęcia na porodówkę legnickiego szpitala wstrzymane

Autor admin
Data utworzenia: 21 luty 2020, 15:25 Wszystkich komentarzy: 0


Przyjęcia na porodówkę legnickiego szpitala wstrzymane

Jak informuje portal lca.pl, legnicki szpital wstrzymał przyjęcia na oddział położniczy. Decyzję wydał Tomasz Uher, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy na wniosek Wojciecha Kowalika, kierownika oddziału neonatologii w legnickim szpitalu oraz lekarza epidemiologa dr Krzysztofa Szufnarowskiego.

- Od dnia wczorajszego, 19 lutego, wstrzymaliśmy przyjęcia na oddział położniczy w związku z sytuacją epidemiologiczną na oddziale neonatologicznym, z pododdziałem intensywnej terapii noworodka. Sytuacja dotyczy głównie zakażeń wirusem RSV noworodków i koniecznością ich izolowania, a przede wszystkim ograniczoną liczbą miejsc na oddziale – wyjaśnia Tomasz Uher, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

- Oddział neonatologiczny naszego szpitala jest oddziałem na III poziomie referencyjnym, to znaczy że przyjmuje dzieci najciężej chore z całego regionu, obejmującego przynajmniej połowę województwa. Dzieci są przywożone już z zakażeniem do naszego szpitala. Część z nich wymaga intensywnej opieki. Pozostałe wymagają obserwacji i stąd kwestia izolowania ich i posiadania odpowiednich pomieszczeń, w których przebywają ze względów bezpieczeństwa – wyjaśnia dyrektor Tomasz Uher.

Oddział pęka w szwach, pracują wszystkie respiratory. Dlatego też kierując się względami bezpieczeństwa noworodków, którym należałoby w razie potrzeby zapewnić pomoc, podjęta została decyzja o wstrzymaniu przyjęć na oddział położniczy. Oddział ginekologiczno-położniczy pracuje w systemie ostrego dyżuru i nagłe porody są przyjmowane. Pozostałe pacjentki mają do wyboru inne szpitale.

- Stan epidemiologiczny jest monitorowany na bieżąco. Codziennie otrzymujemy raporty od kierowników oddziałów i lekarzy prowadzących, również od lekarza odpowiedzialnego za epidemiologie. Codziennie podejmowane są decyzje o ewentualnym przywróceniu lub nie przyjęć – informuje Tomasz Uher. -Powiadomiliśmy wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz instytucje odpowiedzialne za kierowanie chorych. Pacjentki wymagające opieki są przewożone do innych szpitali – dodaje dyrektor.

- Wstrzymane zostały jedynie planowe przyjęcia. Po prostu nie mamy możliwości zabezpieczenia dzieci na oddziale neonatologicznym w przypadku zagrożenia jego życia lub zdrowia. Decyzję podjęliśmy na prośbę doktora Wojciecha Kowalika, kierownika oddziału neonatologii – dodaje Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

O decyzji legnickiej lecznicy został poinformowany wojewoda dolnośląski oraz wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dolnośląski oddział NFZ, departament zdrowia urzędu marszałkowskiego. Przyjęcia planowe wstrzymane są do 27 lutego.

źródło: lca.pl, fot: MB (lca.pl)


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.