Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Starostwo Powiatowe promuje szczepienia przeciwko grypie

Autor admin
Data utworzenia: 12 luty 2020, 16:55 Wszystkich komentarzy: 0


Starostwo Powiatowe promuje szczepienia przeciwko grypie

Podczas gdy cały świat spogląda na Chińską Republikę Ludową, która walczy z koronawirusem, w Polsce panuje grypa. Jak informuje Wprost, w samym tylko styczniu w naszym kraju zachorowało na grypę ponad pół miliona osób i aż 10 zmarło z tego powodu. Do zapobiegania grypie zachęca legnickie starostwo, które opublikowało informator "Nie daj się grypie", w którym zachęcani jesteśmy m.in. do szczepień.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czasami także przez kontakt ze skażoną powierzchnią.

- Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują martwicę tychże komórek, co z kolei otwiera drogę patogenom bakteryjnym - czytamy w informatorze - Okres wylęgania wynosi 1-4 dni (średnio 1-2 dni). Osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych osób, zanim jeszcze pojawią się objawy choroby.

Jak zapobiegać grypie? Starostwo Powiatowe promuje szczepienia.

- Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie. Szczepienia zapobiegają zachorowaniom w grupie 40-70% zdrowych osób poniżej 65 roku życia. Skuteczność szczepionki zależy od sezonu grypowego - czytamy.

Poradnik dostępny jest na stronie Starostwa Powiatowego w Legnicy.

Od kilku lat pojawiają się propozycje, by powiat legnicki współfinansował szczepienia przeciwko grypie. W 2017 roku z taką propozycją wyszli przedstawiciele lokalny struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej; rok później podobny pomysł został zaprezentowany przez radnego Pawła Grabka.

Warto zaznaczyć, że od kilku lat program finansowania szczepień ze środków publicznych funkcjonuje w Chojnowie. Program realizowany przez Urząd Miejski oraz Przychodnię Rejonową jest skierowany do osób powyżej 60. roku życia.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform