Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Chroń swoje środowisko i swój portfel! Europejskie Słoneczne Dni po raz drugi w Polsce!

Autor Gimnazjum nr 2 w Chojnowie
Data utworzenia: 27 kwiecień 2012, 13:20 Wszystkich komentarzy: 0


Chroń swoje środowisko i  swój portfel! Europejskie Słoneczne Dni po raz drugi w Polsce!

Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika, na podstawie wcześniej przeprowadzonej ankiety, uzyskało tytuł Regionalnego Organizatora Europejskich Słonecznych Dni.

08. 05. 2012r. dla młodszych mieszkańców naszego miasta przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Wędrówki energooszczędnej żarówki”, warsztaty malowania światłem, słoneczne rozgrywki sportowe. Wspólnie zbudujemy makietę kolektora słonecznego. Będą także niespodzianki.

Obchody zakończymy słonecznym pochodem na który zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta. Pochód wyrusza z siedziby szkoły przy ul. Konarskiego 4. Warunkiem udziału jest słoneczny element stroju.

Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i ochroną klimatu są kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce płaci niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, ze korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Zaczyna przybywać też tych co inwestują w systemu fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek do sieci stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

W pierwszej połowie maja (1-13 maja) w całej Europie obchodzone są Europejskie Słoneczne Dni. W Polsce koordynacją obchodów Europejskich Słonecznych Dni zajmuje się Instytut Energetyki Odnawialnej.

Europejskim koordynatorem wydarzeń jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli. Kampania jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej.

Patronat Honorowy nad kampanią objął: Minister Środowiska, Marcin Korolec; Minister Gospodarki, Waldemar Pawlaka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jan Rączka; Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Andrzej Czerwiński, Ambasador Danii, Thomas Østrup Møller oraz PKPP Lewiatan i Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Rząd RP w zaakceptowanym 7 grudnia 2010r. „Krajowym planie działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych” przewiduje zainstalowanie w Polsce do 2020 ok. 14 mln m2 kolektorów słonecznych, co oznacza zrealizowanie setek tysięcy zielonych, rozproszonych inwestycji o łącznej kwocie rzędu 35 mld zł. Udział w tym zbiorowym zielonym przedsięwzięciu może mieć niemalże każdy mieszkaniec naszego kraju, tych którzy się zdecydują rząd wesprze środkami funduszy ekologicznych i zapowiadanymi ulgami podatkowymi. Wsparciem dla tej idei jest też Kampania Europejskie Słoneczne Dni w Polsce.

W ubiegłym roku w kampanii udział wzięło ok. 5 tys. osób w Polsce, a w całej Europie – ponad pół miliona osób. Uczestnicy mogli spotkać się z instalatorami systemów słonecznych, zwiedzać instalacje słoneczne, bawić się na piknikach i festynach, brać udział w licznych konkursach, a także w seminariach i konferencjach organizowanych przez instytucje prywatne i samorządowe. W tym roku dni poświęcone energetyce słonecznej będą trwały od 1 do 13 maja. Instytut Energetyki Odnawialnej wsparty dziesiątkami Partnerów przewiduje organizację minimum 200 słonecznych wydarzeń w całej Polsce w ciągu trzech lat. Wszystkie wydarzenia podobnie jak roku temu zostaną pokazane na interaktywnej mapie wydarzeń dostępnej na stronie internetowej www.slonecznedni.pl

Zobacz galerię zdjęć z pierwszej edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni http://www.slonecznedni.pl/galeria

Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w ChojnowieKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.