Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum arena PWSZ Legnica

Czyste powietrze w Chojnowie

Autor Urząd Miejski w Chojnowie
Data utworzenia: 29 listopad 2019, 14:46 Wszystkich komentarzy: 1


Czyste powietrze w Chojnowie

Smog, według najprostszej definicji, to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczone powietrze, to jeden z najczęściej poruszanych tematów przez media, a w sezonie jesienno-zimowym także przez mieszkańców.

Dla każdego z nas czyste powietrze, to sprawa ważna. Dbałości o środowisko, to przecież same zyski – dla naszego zdrowia, dla naszych finansów, dla naszej przyszłości.

Chojnowski samorząd skorzystał rządowego programu przyjmując uchwałą Rady Miejskiej Regulamin udzielania dotacji celowych osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym ze środków budżetu Gminy Miejskiej Chojnów na zadanie służące ograniczeniu niskiej emisji. Mówiąc krótko mieszkańcy naszego miasta, dzięki tej decyzji, mieli możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji polegającej na zmianie systemu ogrzewania w swoich domach.

Władze Chojnowa w 2017 i 2018 roku, w ramach programu „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”, zaciągnęły w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu 2 pożyczki na łączną kwotę 952,297,60 zł., którą miasto spłacać będzie prze 5 lat.

Z oferowanej przez samorząd pomocy skorzystały w naszym mieście 133 rodziny. Wymiana starych piecy na nowe, nawet przy tej liczbie beneficjentów, z pewnością wpłynęła na poprawę jakości powietrza w naszej okolicy. Niestety, to nie jedyny element oddziałujący na stan zanieczyszczenia.

Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach nieodpowiednim węglem lub, co gorsza, substancjami szkodliwymi, liczba samochodów na naszych ulicach, przemysł… Te czynniki, przy dobrej woli, społecznej świadomości i zaangażowaniu, jesteśmy w stanie kontrolować i ograniczać. I mimo, że świadomość jest, to już z wolą i zaangażowaniem bywają problemy.

Kluczową rolę w formowaniu się trującej mgły ma także bezwietrzna pogoda i położenie geograficzne. A Chojnów, położony w niecce, szczególnie narażony jest na kumulowanie się smogu. Na to niestety nikt nie ma wpływu. W konsekwencji urządzenie wskazujące parametry zanieczyszczenia powietrza nad Chojnowem czasami, niestety pokazuje odchylenia od norm.

Od stycznia bieżącego roku, do 29 listopada takich dni było 11.

Od nas samych jednak, w dużej mierze zależy, jakim powietrzem będziemy oddychać, jak nasze codzienne funkcjonowanie będzie wpływać na środowisko, jak możemy pomóc sobie, swoim bliskim i otoczeniu – zgłaszając np. fakt spalania niedozwolonych substancji czy przedmiotów. Informacje w tej sprawie przyjmuje Wydział Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu 76 818 66 84; 604-834-339 lub na email: j.malik@chojnow.eu oraz Komisariat Policji w Chojnowie tel. 76 876 14 20.

Materiał Urzędu Miejskiego w Chojnowie

Komentarze

11 takich dni było? ktoś chyba sobie żartuje, próbując uspokoić mieszkańców,bo kiedy nie spojrzę na aplikację to świeci na czerwono zimą.Te pomiary to chyba w Warszawie robią,a nie wiedzą,że mamy tu w Rynku czujnik.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform