Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Spotkanie z archeologią w chojnowskim muzeum. Temat: Cmentarzysko w Czernikowicach

Autor admin
Data utworzenia: 18 listopad 2019, 15:05 Wszystkich komentarzy: 1


Spotkanie z archeologią w chojnowskim muzeum. Temat: Cmentarzysko w Czernikowicach

16 listopada gościliśmy w chojnowskim Muzeum Regionalnym, które zaprosiło mieszkańców naszego miasta na "Spotkanie z archeologią", w którym udział wzięli archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Dagmara Łaciak, mgr Agata Hałuszko oraz mgr Kamil Nowak oraz przedstawiciel Muzeum Miedzi w Legnicy - dr Tomasz Stolarczyk. Tematem spotkania była historia badań i znalezisk archeologicznych na terenie cmentarzyska ciałopalnego w Czernikowicach.

Jak zaznacza dyrektor Mariusz Garbera, celem sobotniego "Spotkania z archeologią" było z jednej strony promowanie osiągnięć naukowych muzealników i naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast w drugiej przypomnienie czym są i po co są muzea - a są to instytucje, które zostały powołane do tego, żeby ratować wszystkie możliwe osiągnięcia cywilizacyjne, kulturowe, przejawiające się w różnych cennych artefaktach archeologicznych.

- W 1968 roku na polu w Czernikowicach doszło do fantastycznych znalezisk. Jedną z pierwszych poinformowanych o tych znaleziskach osobą była dyrektor chojnowskiego muzeum Emilia Próchnicka - wspomina Mariusz Garbera - Jeszcze przed wojną w Czernikowicach, a właściwie w Białej, wychodziły różne zabytki archeologiczne, które następnie trafiały do muzeum w Chojnowie - dodaje.

Odkrycia z Czernikowic stały się tematem monografii przygotowywanej przez Muzeum Miedzi w Legnicy, która zawierać będzie analizę materiałów archeologicznych pozyskanych w czasie badań wlatach 1968-1969 oraz 1971-1972, jak również wyników badań prowadzonych na obu stanowiskach przed 1945 rokiem. Opracowanie zabytków, takich jak ceramika czy zabytki metalowe, zostanie uzupełnione analizami specjalistycznymi, jak również opracowaniem archiwaliów.

Projekt prowadzony jest we współpracy z Muzeum Regionalnym w Chojnowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, Muzeum Archeologicznym, Oddział Muzeum Miejskiego Miasta Wrocławia oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe priorytet Ochrona zabytków archeologicznych.

Sobotnie "Spotkanie z archeologią" stanowiło okazję do poznania zarówno szczegółów czernikowickich odkryć jak i kulisów pracy archeologa. Uczestnicy wydarzenia mieli na miejscu możliwość zobaczyć archeologiczne odkrycia, dotknąć je, a także porozmawiać na miejscu z goszczącymi w Chojnowie badaczami przeszłości.Komentarze

Świetna sprawa z tą monografią i oby więcej takich spotkań przybliżających historię naszych okolic.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform