Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Pejzaże polskie malowane muzyką w wykonaniu podopiecznych Agnieszki Justyny Szumiło [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 18 listopad 2019, 14:42 Wszystkich komentarzy: 0


Pejzaże polskie malowane muzyką w wykonaniu podopiecznych Agnieszki Justyny Szumiło [ZDJĘCIA]

W minioną sobotę chojnowski Dom Kultury gościł koncert "Pejzaże polskie muzyką malowane" zorganizowany wspólnie przez Pracownię Wokalną Agnieszki Justyny Szumiło i Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. Wydarzenie było upamiętnieniem naszych rodzimych kompozytorów XIX i początków XX stulecia.

Okazją do organizacji koncertu jest fakt, że mijający rok dedykowany jest Stanisławowi Moniuszce z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Dla uczestników Pracowni Wokalnej koncert był również zakończeniem projektu artystycznego honorującego 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć zarówno młodszych i starszych adeptów Pracowni w utworach m.in. Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Franciszka Maklakiewicza, Fryderyka Chopina czy Mieczysława Karłowicza.

Agnieszce Justynie Szumiło, oprócz chęci przekazywania podopiecznym wartości patriotycznych i przybliżenia twórczości Moniuszki i innych polskich twórców, przyświeca również idea zachęcenia nas do śpiewania - wzorem naszych przodków - dzieł opartych na polskim brzmieniu i w naszym języku.

- Stanisław Moniuszko napisał taki cykl w którym jest kilkaset pieśni zebranych w zbiory, które nazywają się "Śpiewniki domowe". Czy rodzina była uboższa, czy żyła dostatnio - w zwyczaju i dobrej tradycji zarówno starsze jak i młodsze pokolenia, przy wszystkich pracach domowych ale i przy świętach, okraszały czas muzyką - tłumaczy Agnieszka Justyna Szumiło - Do dobrego tonu należało wspólne śpiewanie - to rozładowywało stres, dodawało siły, dodawało nadziei. Nie było ważne czy ktoś śpiewa idealnie, bo nie chodziło tutaj o artyzm i technikę - chodziło o to aby być razem naprawdę, a nie każdy w swoim świecie - dodaje.

Koncerty organizowane przez Pracownię Wokalną Agnieszki Justyny Szumiło na dobre zapisały się do kalendarza imprez organizowanych w Domu Kultury. Podopiecznych pracowni mogliśmy usłyszeć także w poprzedni weekend, kiedy to zaprezentowali się w ramach tegorocznej edycji Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform