Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Reymonta straszy, ale ratusz ma pomysł

Autor Paweł Pawlucy
Data utworzenia: 23 kwiecień 2012, 11:25 Wszystkich komentarzy: 46


Reymonta straszy, ale ratusz ma pomysł

Prace nad upiększeniem chojnowskiego Rynku wciąż trwają, tymczasem w jego pobliżu mocne emocje mieszkańców wciąż wzbudza nigdy niewybudowana jezdnia ulicy Reymonta. Ten odcinek ma ciekawą historię, w której najczęściej pojawiają się... przedstawiciele duchowieństwa.

Ulica Dąbrowskiego przebiega niemal przez serce Chojnowa, obok Gimnazjum nr 1 i kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Tuż przy parafii droga powinna łączyć się z ul. Reymonta, ale budowa tego odcinka, choć zaplanowana niemal ćwierć wieku temu, nigdy nie doszła do skutku. Kierowcom to jednak nie przeszkadza. Zamiast podróżować asfaltówką, wolą skracać drogę w kierunku Bolesławca, wjeżdżając na kilkudziesięciometrowy odcinek dziurawej nawierzchni.

KSIĄDZ POWIEDZIAŁ: NIE

Zawiłą historię niewybudowanej ulicy jak przez mgłę pamięta dawny burmistrz miasta, Dariusz Jedynak. Ówczesny gospodarz Chojnowa potwierdza, że sprawa dotyczyła zabytkowego kościoła. Kler sprzeciwił się wtedy budowie, argumentując, że natężenie ruchu mogłoby wywołać drgania, które stopniowo uszkadzałyby zabytkową świątynię.

– Pamiętam, że dobrych 20 lat temu ta droga miała wyprowadzać komunikację miejską przez centrum – wspomina Robert Wierzbicki, radny powiatowy, strażnik miejski i satyryk z Chojnowa. – Niestety, wobec sprzeciwu duchownych nakłady, które wcześniej poniesiono poszły na marne i budowę przerwano. Pracując jeszcze jako strażnik w Chojnowie słyszałem, że gdy kradziono miedziane rynny z kościoła, księża zmienili zdanie. Doszli do wniosku, że gdyby droga powstała, zwiększony ruch mógłby pomóc w walce ze złodziejami. Do pomysłu jednak nie wrócono.

Od czasu, gdy na wybudowanie drogi nie zgodzili się duchowni, o inwestycji niemal całkowicie zapomniano. Dziś, gdy w Rynku trwa szeroko zakrojona modernizacja, warto wrócić do dawnej koncepcji.

RYNEK WOLNY OD AUT

– Dobrze by było, gdyby ta droga wreszcie powstała. To odciążyłoby Rynek z ruchu i stworzyło alternatywę objazdu – przekonuje Wierzbicki.

Część mieszkańców uważa wręcz, że serce miasta powinno zostać całkowicie zamknięte dla samochodów.

– Od dawna jestem zwolennikiem tego pomysłu – komentuje Stanisław Horodecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. – Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że jest to trudne do zrealizowania ze względu na rozkład ulic w centrum i obowiązującą organizację ruchu.

Władze miasta nie komentują historii związanych z inwestycją, którą zaplanowano już pod koniec lat 80. Zapewniają natomiast, że tamtejszy obszar wciąż znajduje się w ich polu widzenia. To jednak melodia przyszłości.

– Zaprojektowanie i budowa drogi w ul. Reymonta będą możliwe w dalszej perspektywie, przy docelowym zagospodarowaniu terenu pomiędzy ulicami Skargi, Ogrodowej, Głowackiego i Reymonta – zapowiada Jan Serkies, burmistrz Chojnowa.

OBJAZD JEDNAK BĘDZIE

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego terminu wylania asfaltowej nawierzchni na ul. Reymonta, niebawem miejscowych kierowców czeka pozytywne zaskoczenie. Przedstawiciele ratusza zdradzili nam, że planują usprawnić komunikację, budując inną drogę.

– W najbliższym czasie przejazd w tym rejonie usprawni zaprojektowany i zaplanowany do realizacji w 2012 r. odcinek ul. Bielawskiej, łączący Bolesławiecką z Dąbrowskiego. Znacznie skróci to dojazd do ul. Kolejowej i pozwoli kierowcom ominąć centrum – wyjaśnia gospodarz Chojnowa.

Zorganizowanie dodatkowej trasy w kierunku Bolesławca ma związek z planowanym utworzeniem osiedla domów jednorodzinnych. Nowa droga umożliwi jego mieszkańcom dojazd do ul. Bolesławieckiej, a z drugiej strony – do osiedla Wyspiańskiego.

– W dalszej perspektywie będzie to droga wylotowa z Chojnowa w kierunku Rokitek i Chocianowa, łącząca się z drogą wojewódzką nr 328 – dodaje Jan Serkies.Komentarze

Kto rządzi w naszym mieście burmistrz czy ksiądz?Jak duchowieństwo mogło zablokować budowę drogi?Serkies jest dość częstym gościem na plebani.A może portal by podał,ile idzie pieniędzy na pielgrzymki do Lichenia,Częstochowy,Oławy itp,na remonty ławek itd?Tyle rzeczy do zrobienia mamy w mieście,tyle głodnych dzieci,brak pracy ,a kler ma od miasta wsparcie,kościoły itd.Potrzebny jest burmistrz z lewicy i rada,a wtedy będzie lepiej.Tego burmistrza już ludzie nie wybiorą,więc trzeba kogoś poszukać nowego!
zgłoś komentarz
przecież wyraźnie napisane jest że wtedy jeszcze pan Jan Serkies nie był burmistrzem więc nie rozumiem czemu jakieś pretensje są stosowane w jego kierunku. Zarzuty w sprawie tej drogi możesz mieć do pana Dariusza Jedynaka ; ). Chodź ówczesnemu burmistrzowi jest kilka rzeczy do zarzucenia gdyż nie wszystko w Chojnowie jest tak jak być powinno to uważam,że jest to dobry gospodarz miasta bo wprost proporcjonalnie do budżetu miasta są prowadzone inwestycje ; )
zgłoś komentarz
Jaja jak berty ,czarny rządzi w Chojnowie nic nowego .Ziemia się trzęsie przy 50 km/h to też ciekawe koło dużego kościoła już się nie trzęsie ? Kiedyś pamiętam było przejście koło małego kościoła na działki i staw chojnowski, ale czarny zabrał bezprawnie niewolno chodzić kolo plebani jeszcze, by, kto co zobaczył :) i cooo ?

Teraz burmistrz ratując zabytkowy kościół (ten w rynku zabytkowy chyba nie jest) zrobi obwodnice polami koło stawu i wodociągów, a co tam stać nas :) książęta przecież spać spokojnie muszą ciężko pracują wszak prawda ? bidulki spasione.
Ciekawe co na to mieszkańcy domków jednorodzinnych ,chyba gdzieś tam będzie ta "obwodnica" przechodzić .
zgłoś komentarz
Jasiu krzyżaku puknij się w czoło ! żeś kleryk i sługus czarnego każdy wie, ale to kompromitacja, ile już wydałeś na witraże i inne bzdury a pogotowia niema w Chojnowie porządnego jak powinno być.Ile te "obwodnice" ratujące spokój książąt chojnowski będą kosztować ?
zgłoś komentarz
wstyd dla miasta ze takie rzeczy wychodza, cwierc wieku temu zaplanowana, do dzis brak.
zgłoś komentarz
Trzeba przyznać, że z pogotowiem w Chojnowie to porażka. Jeden ambulans, który dociera do poszkodowanego po 40 minutach!!! Katastrofa. To, że kasę można źle lokować to już żadna nowość.
zgłoś komentarz
Przykro mi bardzo ale mamy w Chojnowie 2 zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego a nie jeden to że widać jedną karetkę nie znaczy że nie ma ich więcej. Na inne tematy nie mam ochoty zabierać głosu...
zgłoś komentarz
Zapytajcie Janka ile daje na witraze,czy finansuje starym babkom licheń,itd?Teraz czarni dopiero rządzą.Janek tak śpiewa jak mu czarny zagra hehe!!!Licheń,Czestochowa,i kij wie gdzie jeszcze.Tylko w tak ciemnym kraju i biednym jak Polska mozna służyć czarnym ,którzy prowadza swoje ciemne owce na zatracenie.
zgłoś komentarz
Przy cytowanej tu inwestycji (ul Bielawska) została wykonana koncepcja skrzyżowania ul Bielańskiej, Bolesławieckiej, Kopernika oraz Reymonta. Miało to być skrzyżowanie typu rondo. Urząd miasta czytaj OBECNY prezydent miasta zdecydował o REZYGNACJI z połączenia ul Reymonta z pozostałymi co skutkuje uniemożliwieniem dokończenia budowy ul Reymonta. Oczywiście dało by się to zrobić w późniejszym terminie ale wiązało by się to z znacznymi kosztami i ponowną budową tego skrzyżowania.
zgłoś komentarz
Drogi nie będzie i koniec. Budowa tego odcinka oznacza walkę z klerem, a do tego nigdy nie dojdzie. Moim zdaniem księża zapewniają sporo wyborców, którzy realnie pójdą głosować. Niestety młodzież dużo pisze ale jak przychodzi co do czego to na wyborach ich brak.
Firemax może i są dwie karetki, ale wytłumacz mi to, że jak dzwonisz po pogotowie to czekasz 45 minut, bo nie ma komu przyjechać. Coś tu jest nie tak. Straż reaguje o wiele szybciej.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.