Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

O Wandzie, co się nie utopiła, lecz Niemca swoim pięknem ubiła…

Autor admin
Data utworzenia: 09 listopad 2019, 13:43 Wszystkich komentarzy: 0


O Wandzie, co się nie utopiła, lecz Niemca swoim pięknem ubiła…

W miniony czwartek Miejska Biblioteka Publiczna gościła wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Współorganizatorem wydarzenia był Dyskusyjny Klub Książki ŁGARZ.

Prof. dr hab. Stanisław Rosik jest zatrudniony w Instytucie Historycznym UWr. Jest kierownikiem Pracowni Badań nad Najdawniejszymi Dziejami Europy Środkowej oraz Przewodniczącym Stałego Komitetu Mediewistów Polskich.

To nie pierwsza wizyta profesora Rosika w Chojnowie. Na jego wykłady dwukrotnie zapraszało Muzeum Regionalne; ostatni z nich dotyczył znanej z relacji Wincentego Kadłubka bitwy na Psim Polu.

Do twórczości autora Kroniki dziejów Polski sięgnięto także podczas czwartkowego wykładu w bibliotece - tym razem jednak tematem była postać Wandy, legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Niemal każdy z nas zna opowieść o kobiecie, która wolała popełnić samobójstwo, niż oddać rękę niemieckiemu władcy. Problem jednak w tym, że podania o Wandzie, na kanwie których powstała ta opowieść, nieco inaczej przedstawiają historię księżniczki...

Jak rzeczywiście wyglądała relacja Wandy i "lemańskiego tyrana"? Kto padł śmiercią samobójczą a kto bez następcy zszedł z tego świata? Kto do legendy o Wandzie wprowadził motyw matrymonialny? Wreszcie jakie związki z wyspą Wolin miał Gajusz Juliusz Cezar? Na te i inne pytania podczas czwartkowego wykładu światło starał się rzucić gość chojnowskiej biblioteki.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform