Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum arena PWSZ Legnica

Wystawa "Ojcowie Niepodległości" uroczyście otwarta. Akcja "Szkoła do hymnu" w PZS [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 08 listopad 2019, 13:55 Wszystkich komentarzy: 0


Wystawa "Ojcowie Niepodległości" uroczyście otwarta. Akcja "Szkoła do hymnu" w PZS [ZDJĘCIA]

Odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz otwarciem wystawy „Ojcowie Niepodległości” zakończył się tegoroczny Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół. Chojnowska szkoła średnia znalazła się w gronie 19 tysięcy szkół, które włączyły się do akcji „Szkoła do hymnu”.

Akcja „Szkoła do hymnu” to inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Jej celem jest włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Łącznie w całej Polsce udział w akcji wzięło około 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli.

- Jesteśmy na finiszu Tygodnia Patriotyzmu. Nie można jednak powiedzieć, że kończymy świętowanie, ponieważ ten nasz Tydzień Patriotyzmu to było przygotowanie do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości - zaznacza dyrektor Ewa Humenna.

Głównym punktem dzisiejszej uroczystości w auli przy ulicy Poźniaków, było otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalne w Chojnowie. Chojnowskie muzeum po raz pierwszy zdecydowało się na nową formę, jaką jest zorganizowanie wystawy poza własnymi murami. Na ekspozycję składają się rzeźby przedstawiające tytułowych Ojców Niepodległości przygotowane przez studentów wrocławskiej ASP, działających po kierunkiem Grzegorza Niemyjskiego.

- Czym jest niepodległość? Wczoraj, przygotowując się do tego otwarcia dosyć długo się nad tym zastanawiałem. Próżno szukać odpowiedzi gdzieś w wikipediach, encyklopediach... Nie tędy droga - trzeba iść chyba za głosem serca - komentuje Mariusz Garbera, dyrektor Muzeum Regionalnego - Niepodległość to my wszyscy razem tu i teraz - te głowy, te opisy, to że możemy odśpiewać hymn. Niepodległość to te uczucia, które nam przy tym towarzyszą, niepodległość to te niesamowite chwile, to że nikt nam tego wszystkiego nie zabiera. Ale uwaga, jest pewna pułapka - niepodległość nie kosztuje trzy grosze. Cytując Piłsudskiego - niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. To co zrobiliśmy wszyscy razem tutaj to jest nasza walka o niepodległość. Nie musimy już na szczęście przelewać krwi, ale to jest nasz wkład w to, żeby niepodległość utrwalać - dodaje.

Wystawę przez 2 tygodnie będzie można oglądać w Auli Powiatowego Zespołu Szkół na ul. Poźniaków.

Dzisiejsza uroczystość stanowiła okazję do nagrodzenia uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, który upamiętniał postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, eseisty, dziennikarza, więźnia i żołnierza, człowieka - który zdaniem Jadwigi Matys - całe swoje życie poświęcił temu, aby Polska była suwerenna. - Gustaw Herling-Grudziński nie chciał się pogodzić z tą rzeczywistością która była w Polsce po II wojnie światowej i mówił, że komunizm upadnie. Nikt mu nie wierzył, ale komunizm upadł.

Uchwałą Sejmu RP VIII kadencji z 20 lipca 2018 rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z tej okazji uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół mogli wziąć udział w konkursach plastycznym i literackim. Tematem przewodnim obydwu konkursów były słowa Herlinga-Grudzińskiego - Człowiek może być ludzki tylko w ludzkich warunkach. Nagrodzone prace oglądać możemy na wystawie.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform