Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Gimnazjum nr 1 - PANY !!! cz. 2

Autor bonoaga
Data utworzenia: 20 kwiecień 2012, 11:39 Wszystkich komentarzy: 5


Gimnazjum nr 1 - PANY !!! cz. 2
Tytuł sprawozdania z zawodów szkolnych "Gimnazjum nr 1 - Pany !!!" wywołał sporo kontrowersji, zwłaszcza u działaczy Szkolnego Związku Sportowego. Zarzucano mi wykorzystanie chuligańskiej terminologii, obrażanie innych szkół oraz kibolskie ciągoty. Śpieszę więc z wyjaśnieniem, że tytuł ten nawiązuje do historycznego hasła" Cracovia Pany", które powstało kilkadziesiąt lat temu, na pewno przed II wojną światową. Jak wiadomo nikt jeszcze wtedy w Polsce o chuligaństwie sportowym nie słyszał.

Genezą tego, znanego w całej Polsce okrzyku, były mecze pomiędzy Wisłą a Cracovią, które rozgrywane były na krakowskich Błoniach. Wygrana w meczu oznaczała panowanie w Krakowie do następnego pojedynku. Stąd te podejrzane "Pany"! W 1956 roku powstał plakat autorstwa Jana Kurkiewicza, przedstawiający chłopca ubranego w pasiastą koszulkę, piszącego kredą na płocie "Cracovia Pany". Od tej chwili popularność okrzyku wzrosła. Następnie hasło pojawiło się na starym stadionie krakowskiej drużyny, a konkretnie na torze kolarskim otaczającym boisko. Z przytoczonych przeze mnie argumentów wynika, że tytuł" GIMNAZJUM NR 1 - PANY!!!" jest parafrazą historycznego hasła, którego nie bał się użyć na oficjalnej audiencji Jan Paweł II. A tego wielkiego Polaka, wspaniałego człowieka oraz kibica sportu o chuligaństwo posądzić nie sposób.


Dlatego zwracam się do wszystkich oburzonych,podstawową zasadą konstruktywnej krytyki jest w pierwszej kolejności zapoznanie się ze wszystkimi faktami, a nie wybiórcze ich traktowanie.


Komentarze

Witam! Myślę, że ci co pracują w Szkolnym Związku Sportowym nie sa tak elokwentni jak Ty bonoaga, a i do historii też nie sięgają. Pozdrawiam i gratuluje artykułu.
zgłoś komentarz
A CO W TYM ZŁEGO,ZE TAKI TYTUŁ?TYLKO MY LICZYMY SIE 1!!!GIMNAZJUM NR 1 PANY,MISTRZOWIE LEJEMY WSZYTKICH I TO BOLI NIEKTORYCH.TYLKO MY PANY !!!!!!!!!!!!
zgłoś komentarz
TO miasto to jakiś cyrk. Nic nie można napisać bo zaraz pretensje hahah. Swoją drogą bardzo ciekawe wyjaśnienie pojęcia PANY - gratuluje tekstu.
zgłoś komentarz
Widzę, że "trzeba" bardzo ważyć słowa.. Ciekawe wyjaśnienie :)
zgłoś komentarz
Gimnazjum nr 2 nie stawiło sie na zawodach w piłce nożnej na orliku i przegrało walkowerem .Jaki nauczyciel odpowiada za piłke nozna w gimnazjum nr 2?Wszytko jasne serkie.......Dwójka przegrała z nami walkowerem i przyjechała do legnicy i tam domagała rozegrania sie meczu.Nie mogli pogodzić sie z porażka,hehe,obciach.Dwojka ma same wpadki.Niedawno zabrali dzieci do wrocławia ,by dopingowac Sląsk Wrocław hehe.Dobrze ze nie pojechalem,bo moi koledzy potem mieli problemy ,bo chojnów jezdzi wspierac Zagłebie.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform