Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Zaglądamy do hali Amazona w Okmianach [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 05 listopad 2019, 17:21 Wszystkich komentarzy: 0


Zaglądamy do hali Amazona w Okmianach [ZDJĘCIA]

- To jedyne tego typu miejsce w Polsce i najnowocześniejsze w Europie - tak zakończoną niedawno w Okmianach inwestycję promują pracownicy firmy Amazon. W przeciwieństwie do typowych "centrów dystrybucyjnych" tutaj nie znajdziemy powierzchni magazynowych. - Przyjmujemy towar od naszych dostawców i natychmiast dystrybuujemy go do centrów w całej Europie - zaznacza dyrektor okmiańskiego oddziału.

Nowe centrum w liczbach

Okmiańskie centrum przepływowe swoją działalność rozpoczęło we wrześniu. Jego celem jest umożliwienie przepływu produktów pomiędzy przedsiębiorcami a centrami logistyki e-commerce. Docelowa liczba produktów pocesowanych codziennie wynosić ma 1 milion.

Budowę centrum zrealizowano w 10 miesięcy. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 60 000 metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia działek zajętych przez centrum logistyczne przekracza 158 000 metrów kwadratowych. Na inwestycję przypada 194 miejsc parkingowych dla samochodów, 141 dla ciężarowych oraz 20 miejsc autobusowych. Na potrzeby inwestycji, deweloper wykorzystał 10 400 metrów sześciennych betonu, 700 000 kg stali oraz 900 km kabli.

Estymowana liczba pracowników w rok od otwarcia to 1 000 osób. Warto zaznaczyć, że ponad 150 osób pracujących dziś w Okmianach wcześniej pracowało w innych centrach Amazonu.

Dolny Śląsk - zdecydowało doskonałe położone i infrastruktura regionu

- W Polsce jesteśmy od 2014 roku i mamy już siedem centrów logistycznych, w tym dwa najnowsze czyli Pawlikowice pod Łodzią i Okmiany. Obydwa centra rozpoczęły swoją działalność we wrześniu tego roku. Przez ten okres od 2014 roku wygenerowaliśmy 14 miliardów złotych inwestycji w Polsce. W tej chwili zatrudniamy ponad czternaście tysięcy pracowników w naszym kraju - zaznacza Marcin Rusnaczenko dyrektor generalny okmiańskiego centrum.

Kluczowymi czynnikami decydującymi o inwestowaniu na Dolnym Śląsku dla firmy Amazon to m.in.: bardzo dobra infrastruktura, kapitał ludzki, przejrzyste przepisy umożliwiające działalność operacyjną 24/7 oraz terminową realizację inwestycji.

- To pierwsze tego typu centrum dystrybucyjne w Polsce. Mówimy na to magazyn przepływowy - cross dock. Tradycyjne centra dystrybucyjne w Polsce są to centra, które przechowują towar. Co my robimy? Nie mamy półek magazynowych - przyjmujemy towar od naszych dostawców i natychmiast dystrybuujemy go do centrów w całej Europie - tłumaczy dyrektor.

Roboty współpracują z ludźmi

Centra dystrybucyjne Amazona na całym świecie są wspierane przez zaawansowane technologie - nie inaczej jest również w Okmianach, które szczyci się nowoczesnym systemem paletyzacji.

- W Europie centrów dystrybucyjnych które miałyby technologię paletyzacji pojemników jest naprawdę niewiele. Polska jest liderem branży tego typu technologii - tłumaczy Stefano La Rovere, szef działu odpowiedzialnego za zaawansowane technologie - To pokazuje, że firma Amazon bardzo mocno stawia na Polskę, jako na lidera w robotyzacji, automatyzacji i rozwijaniu tego typu technologii.

Roboty do paletyzacji są w stanie podnosić plastikowe pojemniki i umieszczać je na palecie. Następnie zapakowane palety są przekazywane przez innego robota na taśmę do pakowania. W Okmianach ta technologia została niedawno zainstalowana. Obecnie firma jest w fazie pierwszych testów produkcyjnych.

Zdaniem Stefano La Rovere, celem jest stworzenie środowiska pracy, gdzie ludzie i roboty współpracują razem.

Zobacz również: Okmiańskie centrum dystrybucyjne Amazona symbolicznie otwarte [ZDJĘCIA]
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform