Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Wszystkich Świętych. Tłok na cmentarzu i w jego okolicy

Autor admin
Data utworzenia: 01 listopad 2019, 12:35 Wszystkich komentarzy: 0


Wszystkich Świętych. Tłok na cmentarzu i w jego okolicy

Chojnowianie tłumnie odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich bliscy – na grobach kładą symboliczne wiązanki kwiatów i zapalają znicze. 1 i 2 dzień listopada to dni wypełnione zadumą, skłaniające do refleksji na temat życia i śmierci, a także czas kierowania myśli w stronę bliskich zmarłych.

Jak co roku musimy spodziewać się utrudnień na wszystkich drogach w sąsiedztwie cmentarza. Samochody parkują wzdłuż ulicy Parkowej, Złotoryjskiej, Adama Asnyka a także w sąsiedztwie Parku Piastowskiego - przy ulicy Rzemieślniczej i Jana III Sobieskiego. Wszystkie te ulice są zakorkowane, zarówno ze względu na samochody jak i licznych pieszych udających się w kierunku cmentarza.

Z godziny na godzinę sytuacja może się jeszcze bardziej zagęścić - dlatego też radzimy wszystkim mieszkańcom Chojnowa udanie się na cmentarz pieszo - parkingi przy cmentarzach zostawmy osobom starszym i niepełnosprawnym oraz ludziom, którzy przyjeżdżają na nasz cmentarz z daleka.

Wejście na Cmentarz Komunalny od strony Parku Piastowskiego oraz znajdujące się w jego okolicy przejście dla pieszych jest pilnowane przez funkcjonariuszy policji.

Zobacz też: Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - zbiórka pieniędzy na chojnowskim cmentarzu

Okolice cmentarza zostały zapełnione stoiskamina których można kupić kwiaty, znicze, zabawki oraz słodkie przysmaki.

Podobnie jak dziś, 1 listopada był w czasach PRL-u dniem wolnym od pracy, lecz wtedy nazywano go Dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych, aby nadać mu świeckiego charakteru, likwidując wydźwięk religijny. Nazwy te dość mocno utrwaliły się w świadomości Polaków i często są używane jeszcze dziś.

Jaka jest geneza tego święta? Źródła podają, że uroczystość ta wywodzi się jeszcze ze starożytności, kiedy to w jednym wybranym dniu czczono pamięć wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody rozpoczęto już w IV w. we wschodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego. W poszczególnych regionach obchodzono je w różnym czasie, jednak najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform