Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Prawda legendy o Psim Polu a prawdziwa historia

Autor admin
Data utworzenia: 10 wrzesień 2019, 15:12 Wszystkich komentarzy: 0


Prawda legendy o Psim Polu a prawdziwa historia

W minioną sobotę chojnowskie Muzeum Regionalne gościło wykład profesora Stanisława Rosika z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania była znana nam z relacji Wincentego Kadłubka bitwa na Psim Polu.

Stanisław Rosik jest historykiem specjalizującym się w chrystianizacji, historiografii, religii Słowian oraz historii średniowiecznej Polski i powszechnej. Jako nauczyciel akademicki związany jest z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sobotnie spotkanie było okazją do skonfrontowania ze sobą prawdy historycznej i legendy. Czy bitwa na Psim Polu rzeczywiście miała miejsce? Jeżeli miała miejsce to dlaczego tworzący wówczas Gall Anonim przemilczał w swojej kronice pokonanie w otwartym polu najpotężniejszego władcy ówczesnej Europy? Niewątpliwie w wypadku Psiego Pola mamy problem z samą materią faktów, jednak nawet jeżeli jest to legenda, to wcale nie znaczy, że nie przekazuje pewnej prawdy. Pytanie tylko jak rozumieć prawdę?

Wykład prof. Rosika podkreślał jak bardzo ważna jest legenda dla budowania tożsamości i dla wykreowania wspólnoty, która jest skupiona według pewnych opowieści i nawet jeżeli coś nie jest prawdą historyczną to ma jednak ogromną wartość i mówi nam coś o społeczeństwach żyjących w czasach powstawania kronik - w tym konkretnym przypadku Galla Anonima, który ledwie napomknął o niepowodzeniach Henryka V, czy Wincentego Kadłubka, który ze starcia na tzw. Psim Polu uczynił wielkie zwycięstwo Bolesława Krzywoustego nad Henrykiem V.

Wydarzenie stanowiło nie lada gratkę dla lokalnych miłośników historii, którzy z pewnością nie będą narzekać na nudę podczas nadchodzącej wielkimi krokami jesieni. Wkrótce więcej szczegółów.

Zobacz również: Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę upamiętniającą Ludwika Kiczurę Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.