Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Dożynki Gminne 2019: Czas dziękczynienia za zebrane plony [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 08 wrzesień 2019, 22:07 Wszystkich komentarzy: 1


Dożynki Gminne 2019: Czas dziękczynienia za zebrane plony [ZDJĘCIA]

Od nabożeństwa w okmiańskim kościele Matki Bożej Różańcowej i uroczystego przekazania tradycyjnego chleba dożynkowego rozpoczęło się tegoroczne święto plonów gminy Chojnów. Zobacz jak rolnicy uczcili zakończenie żniw.

Chleb dożynkowy na ręce Wójta Gminy Chojnów wręczyli starostowie wydarzenia - rolnicy cieszący się ogromnym autorytetem wśród lokalnej społeczności. W tym roku tą zaszczytną rolę sprawowali sołtys Okmian Zofia Pieprz oraz Wiesław Dziurbiel - zastępca prezesa lokalnej drużyny Orlik Okmiany.

- Przychodzimy tutaj zgodnie z wielowiekową tradycją aby świętować zakończenie żniw - zaznacza wójt Andrzej Pyrz - Nasze staropolskie dożynki to święto nas wszystkich mieszkańców wsi, wszystkich ludzi którzy pracują na ziemi i czerpią z niej pożytki, którzy są skazani na jej łaskę i niełaskę - dodaje.

Wydarzenie swoją obecnością licznie zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Radosne święto plonów odbywało się - podobnie jak w minionym roku - w cieniu suszy. Na dzień dzisiejszy straty w rolnictwie sięgają 24,5 mln złotych. - Jak wszyscy doskonale wiemy, tegoroczne plony nie były takie jak oczekiwaliśmy. W poprzednim roku dotknęła nas susza - w tym roku również. My jako włodarze gminy ogromną troską otaczamy wszystko to, co dzieje się w rolnictwie. Martwimy się o sytuację w rolnictwie. W tym roku 430 wniosków wpłynęło do Urzędu Gminy aby szacować straty w rolnictwie - komentuje trudną sytuację Wójt - Wierzymy, że dzięki Bożej Opatrzności i Bożemu błogosławieństwu następne lata będą lepsze.

Pomimo strat w uprawach, na twarzach zebranych gości nie brakowało uśmiechu i nadziei. Poszczególne sołectwa z dumą prezentowały swoje wieńce dożynkowe. Tym najpiękniejszym uznany został wieniec przygotowany przez gospodarzy - sołectwo Okmiany. Wyróżnienia otrzymały wieńce z Krzywej i Michowa. Komisja przy wyborze kierowała się estetyką wykonania, pomysłowością w użyciu materiałów naturalnych oraz pracochłonnością.

Podobnie jak w latach minionych, wydarzenie stanowiło okazję do ogłoszenia wyników plebiscytu na najestetyczniejszą wieś oraz najpiękniejszy ogród przydomowy. Tym razem nagrody powędrowały do sołectwa Jerzmanowice oraz państwa Renaty i Szczepana Skrzypacz z Okmian.

W części artystycznej wydarzenia mieliśmy okazję usłyszeć: uczniów z lokalnej szkoły podstawowej, zespoły folklorystyczne z gminy Chojnów oraz grupy Sumptuastic i S.O.S ABBA. O tym wszystkim jednak w osobnych artykułach... cdn...
Komentarze

Impreza w sumie bardzo ok, ale smyczki do kluczy i długopisy w loterii (losy po 10zł!!) to jednak lekkie przegięcie
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.