Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Narodowe Czytanie ponownie na chojnowskim Rynku

Autor admin
Data utworzenia: 20 sierpień 2019, 11:10 Wszystkich komentarzy: 0


Narodowe Czytanie ponownie na chojnowskim Rynku

12 września chojnowski Rynek gościć będzie lokalną edycję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony akcji przyjrzymy się z bliska Nowelom polskim. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Burmistrz Miasta Chojnowa.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lektury tegorocznej edycji akcji:

- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie w Chojnowie zainaugurują uczniowie lokalnych szkół podstawowych i Powiatowego Zespołu Szkół, którzy od godziny 9:00 na lekcjach czytać będą fragmenty nowel.

O godzinie 16:00 centrum wydarzeń przeniesie się na Rynek.

- Spotkanie Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie odbędzie się 12 września o godz. 16.00 na scenie w Rynku, ze specjalnie przygotowaną scenografią. Nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa zaprezentują mieszkańcy miasta: młodzież, przedstawiciele instytucji, firm, władz samorządowych i inni. W programie spotkania także refleksje Stanisława Horodeckiego dotyczące lektur Narodowego Czytania - „Literatura jako zadra” oraz pieśni w wykonaniu uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło - „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane” - informuje Miejska Biblioteka Publiczna.

Na chojnowskim Rynku ponadto zaprezentuje się duet Mateusz Bojda (saksofon) i Piotr Gościniak (akordeon/instr. klawiszowe) w utworach kompozytorów polskich.

Osoby, które chcą wziąć udział w czytaniu „Katarynki” na spotkaniu w Rynku proszone są o zgłoszenie się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w terminie do 30.08.2019 roku. Organizatorzy zachęcają uczestników wydarzenia do przebrania się w stroje nawiązujące do czasów, w których toczy się akcja tegorocznych lektur.

Chojnowska edycja wydarzenia organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Partnerami akcji są lokalne szkoły podstawowe i Powiatowy Zespół Szkół.


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie - Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas spotkania organizowanego na chojnowskim Rynku będziemy mogli otrzymać na własnych egzemplarzach nowel stempel okolicznościowej pieczęci przysłanej z Kancelarii Prezydenta RP.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.