Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum arena PWSZ Legnica

Arkadiusz Popławski zainaugurował IV Letnie Koncerty Organowe [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 12 sierpień 2019, 10:02 Wszystkich komentarzy: 0


Arkadiusz Popławski zainaugurował IV Letnie Koncerty Organowe [ZDJĘCIA]

Za nami pierwszy z czterech koncertów w ramach tegorocznej edycji Letnich Koncertów Organowych. W chojnowskiej farze zaprezentował się Arkadiusz Popławski - światowej sławy organista i improwizator. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Arkadiusz Popławski pochodzi z górnośląskiego Raciborza. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu w klasie fortepianu i organów, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku w klasie organów oraz Metropolitalnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Wyższe studia rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach kształcąc się wokalnie pod okiem znakomitych śpiewaków - ks. prof. Pawła Sobierajskiego i prof. Jana Ballarina; następnie kontynuował i ukończył studia na Wydziale Instrumentalistyka w klasie organów oraz na Wydziale Edukacja Artystyczna ze specjalnością dyrygencką na Uniwersytecie Śląskim.

Od 12 roku życia działa jako organista liturgiczny, najpierw w parafiach Raciborza, następnie jako główny organista w Bazylice Mniejszej w Pszowie oraz w Archikatedrze we Fromborku, gdzie oprócz posługi organisty liturgicznego, z ramienia Muzeum Mikołaja Kopernika był opiekunem zabytkowych organów katedralnych. Aktualnie ponownie związany jest z rodzinnym Raciborzem - prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i akompaniator chórów. W dowód uznania za całokształt działalności artystycznej Arkadiusz Popławski został kilkukrotnie odznaczony, m.in.: brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, czy złotą Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

IV edycja Letnich Koncertów Organowych została objęta patronatem przez Starostwo Powiatowe w Legnicy, które na koncercie reprezentowali starosta Adam Babuśka, wicestarosta Janina Mazur i Grzegorz Gapski - członek zarządu powiatu i inicjator Letnich Koncertów Organowych. Wydarzenie swoją obecnością zaszczyciły także przedstawicielki polskiego parlamentu - posłanka Ewa Szymańska i senator Dorota Czudowska.


Koncert rozpoczęło wykonanie wstępu do "Te Deum" Marca-Antoine'a Charpentiera - francuskiego kompozytora epoki baroku.

Uczestnicząc w niedzielnym wydarzeniu mieliśmy okazję usłyszeć dzieła m.in. Jana Pieterszoona Sweelincka (Ballo del Granduca), Girolamo Frescobaldiego (Ricercare cromatico post il Credo), Mikołaja z Krakowa (taniec Hajducki), Louisa Vierne'a (Carillon de Westminster), Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély (Chœur de Voix humaines), Davida Germana (Festive Trumpet Tune) czy też samego Johanna Sebastiana Bacha - jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych artystów w dziejach muzyki (Preludium i fuga Es, Siciliana).

Wisienką na torcie była organowa aranżacja "Carmen" Georges'a Bizeta. Uwertura z niezwykle żywą muzyką, Habanera będąca jedną z najsłynniejszych arii na świecie czy wreszcie Toast torreadora wzbudziły wśród publiczności - która nagrodziła wykonawcę owacją na stojąco - niewątpliwy zachwyt.

Dla Arkadiusza Popławskiego była to pierwsza wizyta w Chojnowie. Artysta podziękował za ciepłe przyjęcie i wyraził zachwyt miejscem w którym przyszło mu koncertować. Jak zaznaczają organizatorzy, przygotowania instrumentu do niedzielnego koncertu trwały wiele godzin - wszystko za sprawą dużych wahań temperatury powietrza, które mają ogromny wpływ na działanie organów.

Wsparcie organizacji wydarzenia przez Starostwo Powiatowe przyczyniło się do rozszerzenia oferty Letnich Koncertów Organowych. Wydarzenie, które do tej pory gościło jedynie w chojnowskiej farze już w przyszłą niedzielę zawita do Bazyliki Świętej Jadwigi w Legnickim Polu, gdzie zaprezentuje się duet organowy AdLibitum Organ Duo - Tomasz Padoł i Sebastian Kresali. Na 25 sierpnia zaplanowano kolejny koncert w naszym mieście, podczas którego usłyszeć będziemy mogli Tomasza Susmęda na organach oraz Mariusza Szczoczarza na trąbce.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform