Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum arena PWSZ Legnica

Wrześniowe Kresowiana uczczą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Autor admin
Data utworzenia: 09 sierpień 2019, 14:54 Wszystkich komentarzy: 0


Wrześniowe Kresowiana uczczą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

15 września park w Białej gościć będzie XVII edycję Wrześniowych Kresowian - wydarzenia skierowanego do osób, które chcą wspólnie przybliżyć sobie tradycje, historię i kulturę ziem, które przed II wojną światową należały do Polski. Przedstawiamy Wam program wydarzenia.

Wrześniowe Kresowiana to wydarzenie o charakterze patriotycznym; co roku święto organizowane w Białej posiada inny motyw przewodni, który odwołuje się do określonej rocznicy historycznej. Tym razem wydarzenie odnosić będzie się do obchodzonej na początku września osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pomysłodawcą corocznego święta kresowego w Białej był ks. Krzysztof Bojko - proboszcz lokalnej parafii w latach 2002-2013. Jego posługa na terenie gminy Chojnów łączy się z prowadzoną na szeroką skalę współpracą ze środowiskiem kresowian i sybiraków. Ksiądz Bojko był pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia „Kresy – Przeszłość i Przyszłość”. Kontakty ze środowiskiem harcerskim Litwy i Ukrainy sprawiły, że podjął się funkcji kapelana Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Jak sam wielokrotnie zaznaczał, Wrześniowe Kresowiana stanowią okazję do wspólnych spotkań - zarówno tych starszych, pamiętających swoje dzieciństwo na Kresach, jak i tych młodszych, zainteresowanych swoimi korzeniami i tożsamością. Wydarzenie w zamyśle twórcy miało stanowić święto historii, tradycji i kultury kresowej. Dziś odwiedzając park w Białej mamy okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale i wspomnienia i uczczenia pamięci pomysłodawcy tego święta.

Wydarzenie organizowane jest przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Białej i Wójta Gminy Chojnów. Honorowy patronat nad organizacją Wrześniowych Kresowian objął ksiądz bp. Zbigniew Kiernikowski, który będzie przewodniczyć Mszy Świętej w intencji Kresowian, która będzie inaugurować wydarzenie.

Goszcząc tego dnia w Białej będziemy mieli okazję m.in. skosztować kuchni kresowej, zobaczyć przedstawienie teatralne "Śluby Panieńskie" w wykonaniu Bielskiego Stowarzyszenie Promocji Kultury czy usłyszeć doskonale znany w Chojnowie chór "Skoranta". Poniżej prezentujemy program XVII Wrześniowych Kresowian opublikowany przez organizatorów.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform