Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Minecraft Cuprum Arena

Rokitki toną w śmieciach. Skandaliczne zachowanie wypoczywających nad wodą

Autor Kasia_
Data utworzenia: 28 lipiec 2019, 19:53 Wszystkich komentarzy: 7


Rokitki toną w śmieciach. Skandaliczne zachowanie wypoczywających nad wodą

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym powraca temat zaśmieconych terenów leśnych przy dzikich kąpieliskach w Rokitkach. Na naszą skrzynkę trafia coraz więcej wiadomości na ten temat. Kilka dni temu na naszym profilu na Facebooku zapytaliśmy Czytelników, co sądzą na ten temat. Wypowiedzi można przeczytać pod poniższym postem:

Rokitki to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w naszej gminie. W okresie wakacyjnym jest tłumnie odwiedzana przez osoby pragnące wypocząć nad wodą w otoczeniu pięknej przyrody.

A na brak pięknych widoków w Rokitkach narzekać nie można.Piękne krajobrazy, prawda? Wystarczy jednak obrócić się w drugą stronę, aby zobaczyć zgoła odmienne obrazki.


Zdjęcia nadesłane przez naszych Czytelników

Jak widać, wczasowicze wypoczywający przy dzikich kąpieliskach w Rokitkach nie potrafią zachować porządku w miejscu, w którym plażują.

Problem dotyczy głównie lasu, do którego wczasowicze wyrzucają opakowania po jedzeniu i alkoholu. Zdarza się również, że sama plaża zamienia się w wysypisko śmieci, ponieważ niektórzy uznają, że zakopanie śmieci w piasku to świetne rozwiązanie problemu.

Trudno jest stwierdzić, skąd wziął się zwyczaj pozostawiania po sobie śmietnika. Czy wczasowicze z Rokitek w swoich domach wrzucają śmieci pod dywan albo zakopują je w doniczkach z kwiatami?

Przestrzeń publiczna należy do wszystkich i wspólnie jesteśmy za nią odpowiedzialni, a co za tym idzie – powinniśmy o nią dbać. To także, a może przede wszystkim, kwestia kultury.

Niesprzątanie po sobie śmieci to nie tylko problem estetyczny, ale i ekologiczny. Ponadto, pozostawione w lesie foliowe opakowania, szklane butelki czy puszki po napojach i piwie stwarzają bardzo duże zagrożenie dla żyjących tam dzikich zwierząt. Zwierzęta zjadają pozostawione w lesie i na jego obrzeżach śmieci, plastikowa folia zatyka ich przewód pokarmowy, a to prowadzi do śmierci w okropnych męczarniach. Szacuje się, że każdego roku z powodu nieodpowiedzialności ludzi, którzy zostawiają odpady w lesie, ginie na świecie około 2 milionów zwierząt.

Wybierając się na odpoczynek za miasto oczekujemy pięknego i czystego lasu oraz widoku krystalicznej wody. Nie zapominajmy jednak, że widok tych przestrzeni w głównej mierze zależy od nas samych. Las nie zaśmieca się sam.

Przypominamy, że za pozostawianie po sobie śmieci grozi nam mandat karny w wysokości nawet 500 zł. Zaśmiecanie środowiska to obecnie bardzo duży problem. Prowadzi ono przede wszystkim do zanieczyszczenia gleb i wód, stwarza zagrożenie dla życia zwierząt. Pozostawione w lasach śmieci bardzo często są także przyczyną pożarów.

Za stan, w jakim znajduje się obecnie las w Rokitkach odpowiadamy my sami.

Przyniosłeś pełne? Zabierz puste!


Komentarze

ale bydło
zgłoś komentarz
Brak kultury w narodzie a czy ktoś był zimową porą? Widok jest taki sam śmieci pozostały po sezonie letnim,widocznie władze gminy wolą tereny dzierżawić i nie muszą sprzątać bo i po co niech inni to robią będzie na kogo narzekać.
zgłoś komentarz
w sumie, w tym kraju nic lepszego się już nie spodziewam :]
zgłoś komentarz
jeśli już tak o Rokitach się wspomina, to może przyjrzeć się bliżej naszemu miastu. Np tereny zielone koło Kina... Palą piją butelki porozrzucane, porozbijane i co? I nic. Obiekt monitorowany, policja daje d...py. A wiele miast żyje z tego że wali mandaty na podstawie zapisu monitoringu . Za zaśmiecanie miejsca publicznego taryfikator wynosi do 500 zł... Może władze miasta zaczną w końcu działać. Bo jak ci co śmiecą nie płacą, to dolicza się wszystkim mieszkańcom do kosztów za śmieci.
zgłoś komentarz
Jest internetowa mapa zagrożeń, wstawiać punkty to się Policja będzie musiała pojawiać ;), w sumie od tego są.
zgłoś komentarz
Śmiecenie to nasza narodowa kultura. Podrzucanie śmieci do rowów, w pole. Nuejaki G. Wrzucił mi torbę foliową z butelką szklaną w słomę do prasowania. Prasa pokruszyla szklo. Szczescie ze rzucilam slome i to szklo bylo na dole snopka bo by krowa szklo miala w żlobie. Drugą butelke po alkoholu znalazlam na scierni. Tak sie zyje jak brudasy mieszkaja w poblizu. W ubieglym roku po moim polu zbieralam dziesiatki kawalkow styropianu z jego dachowek i opasek plastykowych. W Chojnowie widzialam chodniki oplute pestkami slonecznika w szczegolnosci kolo kosciola...
zgłoś komentarz
Polacy to bydło bez kultury,wstyd mi za ten naród.Rodzice nie wychowują dziecia później takie skutki.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.