Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
PWSZ Legnica

Co z projektami z ChBO? Dlaczego zwycięskie projekty z 2018 r. nie zostały zrealizowane?

Author: Kasia_
Creation date: 27 July 2019, 19:53 All comments: 3


Co z projektami z ChBO? Dlaczego zwycięskie projekty z 2018 r. nie zostały zrealizowane?

Od ogłoszenia wyników głosowania w Chojnowskim Budżecie Obywatelskim minął już ponad rok, a zarówno rewitalizacja amfiteatru w Parku Śródmiejskim, jak i reaktywowanie miejsca rekreacyjnego w Parku Piastowskim na szczycie Wzgórza Chmielowego wciąż się nie rozpoczęły.

Tematem zainteresował się radny powiatu legnickiego – Andrzej Tracz. Z odpowiedzi Urzędu Miasta na jego interpelację dowiadujemy się, że za taki stan rzeczy odpowiadają skomplikowane i przedłużające się procedury urzędnicze związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Możliwość uzyskania tych pozwoleń w dużej mierze komplikuje fakt, że wymagane jest do nich posiadanie opinii i zezwolenia od konserwatora zabytków.

Ratusz nieustannie pracuje nad postępem prac, jednak uzyskanie wszystkich pozwoleń wymaga czasu. Kwestia niezrealizowanych dotąd projektów z Budżetu Obywatelskiego jest poruszana na Sesjach Rady Miejskiej. Sprawę śledzimy na bieżąco.

Zlecono już opracowanie map do celów projektowych oraz złożono projekty do zaopiniowania przez konserwatora zabytków. Zdobyto już także pozwolenie na budowę zasilania sceny w Parku Piastowskim.

W styczniu br. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Legnicy wydał negatywną opinię dla projektu zakładającego remont sceny na Chmielowym Wzgórzu. Ratusz jednak nie zgodził się z tą decyzją i złożył do konserwatora dobrze uargumentowany wniosek o zmianę stanowiska.

Odwołanie okazało się skuteczne i konserwator wyraził pozytywną opinię dla założeń projektowych, jednak zakazał kompleksowej przebudowy sceny, którą zakładał pierwotny projekt. Obecna „scena” może zostać jedynie odnowiona i wkomponowana w otaczającą ją przestrzeń. Jeżeli więc dojdzie do realizacji projektu, będzie on o wiele mniej okazały, niż było to zakładane wcześniej.

Wyrażenie przez konserwatora pozytywnej opinii nie oznacza jednak, że prace można już rozpocząć. Niezbędne jest jeszcze otrzymanie decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę, a to wystawia już Starostwo Powiatowe, które również ma własne procedury i wymaga przedłożenia wielu dokumentów. Po otrzymaniu decyzji Urząd Miejski zlecił opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem pozwolenia na budowę.

Pozostaje więc czekać na decyzję oraz dobrą wolę urzędników podczas interpretowania zawiłych przepisów z zakresu prawa budowlanego.Comments

A czy któryś z urzędników zauważył że na Wzgórzu Chmielowym obumarły wszystkie drzewa iglaste?
report comment
Witam,

To robota kornika drukarza, należy je jak najszybciej usunąć je z parku, bo jeszcze komuś na głowę spadną.
report comment
,,smok,,masz rację,tylko co na to powiedzą tzw.ekolodzy?
report comment

Add Comment

You have to be loggin to add comment.
Sklep Bigform