Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Chojnowianie z pasją - Katarzyna Knapik

Autor admin
Data utworzenia: 19 kwiecień 2012, 15:36 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowianie z pasją - Katarzyna Knapik

Kocha to co robi, każda chwila spędzona z koralikami, wstążkami, igłą i nitką jest dla niej wspaniałym przeżyciem. We wszystkie swoje „twory” wkłada cząstkę siebie. Gdy opowiada o tym co robi czuć pasję, pełne poświęcenie.

Należy to docenić – przyznajemy Katarzynie Knapik tytuł „Chojnowianki z pasją” bez wahania!


Praktycznie od zawsze interesowało mnie tworzenie i robienie „czegoś z niczego”. Żadna wstążka ani koralik nie mógł być wyrzucony tylko czekał na swoją kolej aby go wykorzystać. Rękodzieło stało się dla mnie idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, które daje mi wiele radości i chętnie poświęcam mu każdą wolną chwilę.

Zainteresowania plastyczne zaszczepiła we mnie babcia, która od najmłodszych lat uczyła mnie technik haftu, pokazując za wzór swoje serwetki i haftowane makatki. Do tej pory przechowuję wiele jej prac, które są dla mnie niezwykle wartościowe i stanowią niezapomnianą pamiątkę. Od tamtego czasu znacznie poszerzyłam swoją wiedzę i umiejętności. Skarbnicą nowych inspiracji i pomysłów z szerokiego wachlarza rękodzieła artystycznego jest dla mnie przede wszystkim Internet i wszelkie publikacje. Technik, które poznałam jest wiele:

  • Haft krzyżykowy

Najbardziej popularnym haftem jest haft krzyżykowy stosunkowo prosty w wykonaniu znajduje szerokie zastosowanie w rękodzielnictwie. Nitka mocowana jest na tzw. kanwie – specjalnym materiale z nadrukowanym wzorem w postaci niewielkich dziurek, które ułatwiają stawianie w równej odległości krzyżyków.


Dzięki darmowym programom komputerowym, dostępnym w internecie można pozyskać podstawę do haftu na bazie własnego zdjęcia. Wystarczy zdjęcie w wersji cyfrowej, które po stosownej obróbce zapisujemy jako obraz podzielony na kolorowe kwadraciki. Każde z barwnych pól jest miejscem, w którym należy postawić krzyżyk. Możliwość określania wielkości powstałego obrazu, kolorystyki pozwala na wyszycie naszych ulubionych zdjęć w ciekawych stylizacjach.

Ponadto haft krzyżykowy wykorzystuję w kartkach okolicznościowych. Niewielkich rozmiarów wzory przyklejam do podkładów ze sztywnego papieru.


  • Beading

Kolejnym ze sposobów na wykonanie kartek np. świątecznych jest wykorzystanie koralików. Koraliki przytwierdzamy na kanwie za pomocą nitki lub żyłki. Efekt końcowy jest dość ciekawy z racji uzyskania wypukłości wzoru.

Obecnie gama kolorów, wielkości i rodzajów koralików i niezbędnych łączników dostępnych w pasmanteriach i hurtowniach jest bardzo szeroka. Metod łączenia koralików jest również bardzo dużo: od podstawowych do skomplikowanych oplotów. Dzięki temu powstają niepowtarzalne wzory biżuterii.


  • Sutasz

W ostatnich latach na popularności zyskuje biżuteria z sutaszu. Jest to rodzaj kolorowego sznurka, z miejscem na szew, którym oplata się koraliki i kamienie. Po zszyciu wszystkich elementów pracę podkleja się sztuczną skórką lub filcem, maskując połączenia. Gotowa biżuteria jest bardzo oryginalna.


  • Mozaika

Mozaika to efektowny sposób na ozdobienie różnych elementów. Mozaika z żywicy syntetycznej jest dostępna w różnych wielkościach w sklepach internetowych. Gama barw i rodzajów jest znaczna. Począwszy od brokatowych przez marmurkowe i błyszczące. W obecnym czasie Świat Wielkanocnych mozaikę stosuję na jajkach. Na styropianowe jajka przyklejam za pomocą kleju akrylowego kostki mozaiki 5mmx5mm, w odstępach ok. 3mm. Po wyschnięciu kleju tzn. po 24h przygotowuję fugę. Fuga do mozaiki dostępna jest w formie proszku, który po zmieszaniu z wodą w stosownych proporcjach tworzy masę. Masą tą wypełniam luki pomiędzy kostkami mozaiki i przecieram gąbką. Po wyschnięciu jajko jest gotowe.


  • Haft wstążeczkowy

Ciekawym haftem jest haft wstążeczkowy. Wystarczy igła z długim oczkiem, kolorowe wstążki i materiał np. kanwa. Dzięki kilku podstawowym ściegom haftuję wzory kwiatów, które zestawiam z oplotami włóczki lub żyłki artystycznej imitujących kosze. Całość oprawiam w drewniane ramki.

  • Kwiaty z bibuły

Dzięki niewielkim środkom można wykonać barwne i realistyczne kompozycje kwiatowe. Wyciętym z bibuły płatkom i listkom nadaję pożądany kształt . Płatki sklejam klejem do papieru i przytwierdzam cienkim drucikiem do łodyżki wykonanej z grubszego drutu. Łodyżkę obwijamy wąskim paskiem zielonej bibuły maskując połączenie z kwiatem. Na koniec doklejam wcześniej przygotowane listki.

  • Węzły makramowe

Makramy to sposób wiązania węzłów na grubych nitkach np. bawełnianych, które układają się w ciekawy, często skomplikowany wzór. Ten sposób wykończenia stosuję do bieżników, serwetek, zakładek do książek.

  • Wycinanki

Za pomocą ostrego skalpela należy wyciąć w sztywnej kalce odpowiedni wzór. Kalkę składam do wielkości kartki i podklejam kolorowym, błyszczącym papierem by uwidocznić wzór. Kalkę o neutralnym kolorze zestawiam z papierem o intensywnej barwie.

Głównymi odbiorcami moich prac byli dotychczas członkowie mojej rodziny i przyjaciele. Stanowią one bowiem doskonały prezent świąteczny lub urodzinowy. Liczę jednak, że znajdą się jeszcze inne osoby zainteresowane moimi ozdobami.


Zachęcamy wszystkich do kontaktu z panią Kasią – poniżej podajemy numer kontaktowy oraz adres e-mail, przy pomocy którego możemy złożyć osobiste zamówienie bądź porozmawiać na temat pięknych rzeczy, które wychodzą spod rąk tej zdolnej chojnowianki.

Katarzyna Knapik, tel. 604857725, katarzynaknapik83@o2.pl


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform